متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندس معدن

با عنوان : روش و مراحل تلفیق لایه های مختلف اطلاعاتی در GIS برای تعیین اندیس های معدنی

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

 

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای درجه کارشناسی ارشد

مهندسی معدن – اکتشاف

عنوان :

روش و مراحل تلفیق لایه های مختلف اطلاعاتی در GIS برای تعیین اندیس های معدنی

 

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

 

چکیده:

با گسترش تصاویر ماهواره ای ،پیشرفت های شگرفی در روش های اکتشاف معدن و تعیین اندیس های معدنی صورت پذیرفته است . با پردازش داده های تصاویر ماهواره ای می توان عوارض و پدیده های مختلف زمینی را با تقریب مناسبی مشخص کرد مانند پوشش گیاهی ، یخچال ها ، اراضی زراعی و غیره .

از جمله این روش ها می توان با بهره گرفتن از ترکیب باند های مختلف طیفی ، لیتولوژی منطقه را تا حدودی مشخص کرد و یا با بهره گرفتن از ترکیب رنگی کاذب تصاویر رنگی اولیه ای بدست آورد که هر رنگ تا حدودی مخشص کننده نوع لیتولوژی ، پوشش گیاهی ، مناطق مسکونی و سایر عوارض سطحی زمین خواهد بود . تلفیق تصاویر ماهواره ای به همراه اطلاعات زمین شناسی ، ژئوشیمیایی ، ژئوفیزیکی و دیگر اطلاعات

می توان مناطق تشکیل کانسار های معدنی را با دقت نسبتا خوبی متمایز نمود .

در این سمینار به طور خلاصه به روش و مراحل آماده سازی و تلفیق لایه های اطلاعاتی مختلف برای مشخص کردن آنومالی های معدنی ، پرداخته می شود . مناطق مختلف برروی هر لایه با توجه به درجه اهمیت آن وزن دهی می شود و در پایان تمام این لایه ها در محیط GIS تلفیق می گردند . برروی لایه بدست آمده پایانی مناطق دارای حداکثر وزن اختصاص داده شده به عنوان آنومالی و مناطق مستعد کانی سازی مشخص می شوند .

مقدمه

سیستم اطلاعات جغرافیایی مجموعه ای سازمان یافته از سخت افراز  و نرم افراز ، الگوریتم ها  و نیروهای متخصص می باشد . همانطور که از تعریف فوق مشخص می شود ،یک سیستم اطلاعات جغرافیایی دارای سه رکن اصلی نیروی متخصص ،کامپیوتر و ازلاعات جغرافیایی می باشد .

نیروی متخصص وظیفه طراحی و ایجاد سیستم را به عهده دارد .کامپیوتر که شامل سخت افراز و نرم افراز می باشد ، ابزاری جهت ذخیره سازی ، مدیزیت و تجزیه و تحلیل اطلاعات است .اطلاعات جغرافیایی شامل مجموعه اطلاعات مکانی و اطلاعات متمایز می سازد ،وجود اطلاعات مکان مرجع در GIS است .به همین دلیل سیستم های اطلاعات جغرافیایی را معمولا سیستم ه9ای اطلاعات مکان مرجع می نامند .

هرچه اطلاعات موجود در سیستم و روابط بین آنها به آنچه در دنیای واقعی وجود دارد نزدیک تر باشند ، نتایج بدست آمده از پرسش ها و تجزیه و تحلیل ها ، به واقعیت نزدیک تر خواهد بود .نتایج به دست آمده از تجزیه و تحلیل ها مدیران را در جهت تصمیم گیری هر چه صحیح تر و بهتر حمایت می نماید .

هدف اصلی از ارائه این سمینار ، ارائه روش و مراحل مختلف تلفیق اطلاعاتی در GIS برای تعیین اندیس های معدنی است . برای ورود به این بحث نخست لازم است مبانی و مقدمات GIS بررسی و ارائه شود از این رو این سمینار در فصولی به شرح ذیل تنظیم شده است .

فصل اول در مورد کلیاتی راجع به سنجش از دور و کاربر های آن در علوم مختلف می باشد . در فصل دوم ، خواص امواج الکترومغناطیسی و واکنش این امواج در برخورد با پدیده های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد .

فصل سوم به توضیح در مورد روش های پردازش تصاویر ماهواره ای در بارز سازی پدیده های مختلف و ول این روش ها اختصاص دارد . فصل انتهایی ، اختصاص به مطالعه موردی برگه 1:10000 فردوس دارد . در این فصل چگونگی تلفیق لایه های مختلف اطلاعاتی برای مشخص کردن مناطقی که احتمال کانی سازی در انها وجود دارد مورد بررسی قرار گرفته است .

تعداد صفحه :87

قیمت : 14700 تومان

—-

پشتیبانی سایت :        *       asa.goharii@gmail.com


دیدگاهتان را بنویسید