متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته :زبان و ادبيات فارسي

عنوان : سيماي معصومين(ع) در دیوان ملاّ حسن کاشی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساري

دانشکده علوم انسانی

گروه زبان و ادبيات فارسي

 

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد «M.A»

رشته زبان و ادبيات فارسي

عنوان

سيماي معصومين(ع) در دیوان ملاّ حسن کاشی

استاد راهنما

دكتر عسكري ابراهیمی جویباری

استاد مشاور

دكترسيّد منصور جمالي

تابستان 1393

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

چکیده

جايگاه بی‌بدیل پیامبر نور و رحمت (ص) به‌عنوان انسان كامل و به تبع آن، ائمه‌ي هدات و معصومين (ع) همواره انديشمندان و سخنوران را بر آن داشته است تا با مطالعه و پژوهش در سيره‌ي اين بزرگان، بتوانند بر غِنا و تقدس سروده‌ها و آثار خود بيفزايند.

در قرن هشتم هجری شمسی در تاريخ ادبيات ايران شاعراني با انديشه‌هاي والای دینی ظهور كرده‌اند و مورد توجّه پژوهندگان و نویسندگان قرار گرفته‌اند. شاعران بزرگی چون، ابن‌یمین فریومدی، خواجوی کرمانی، سلمان ساوجی، ملاّحسن کاشی و دیگران در این دوره ظهور کردند.

اين پژوهش بر آن است تا با مطالعه آثار منظومِ شهير، مولانا حسن کاشی شاعر شیعی قرن هشتم، ميزان تأثيرِ روش و منش ائمه معصومين و بازتاب آن را در شعر بيان کند. با توجّه به اینكه این تأثیر در قرنِ حضورِ انديشه‌هاي تندرو و گوناگون فلسفي و عرفاني بوده و شاعران قرن هشتم با تبرّك جستن از نام و سيره پيشوايان ديني خود مقيّد بوده‌اند و این منش و نگرش در بین شاعران ولایتمدار، ساری و جاری است.

 

فصل اول

کلیّات تحقیق

 

1-1- مقدّمه

آفریدگار جهان هستی، انسان را اشرف مخلوقات آفریده است و او را خلیفت الله گردانید و راه کمال رابه سویش بازگشود واین موجود که باتمام توانایی ها و کاستی ها، برای پیمودن مسیر تعالی به سوی سرمنزل مقصود نیاز به راهنما داشت. پیامبران الهی وسرسلسله ی آنان خاتم النبین رسول اکرم(ص) و وجود پر برکت وفضیلت معصومین(ع) همواره بهترین چراغ راه بودند.

با مطالعه‌ی اجمالی به سیره ی معصومین (ع) زندگی آنان فراز و فرودهای فراوانی داشته اند که خواندن آن بسیار آموزنده و راهنما است .

از بین شاعران فراوانی چون کسایی مروزی- پرچمدار ادبیات شیعه– و دیگر شاعران قبل و بعد از ملاحسن کاشی که به مدح ومنتقبت معصومین(ع) پرداختند که ایشان سهم به سزایی در ستایش و مدح معصومین (ع) و بخصوص مولای متقیان حضرت علی (ع) داشته‌اند که به برخی از آن به اختصار اشاره‌ای دارم، امید است این ناچیز مورد توجه آستان معصومین (ع) و به ویژه بقیت الله (عج) قرار گیرد.

 

1-2- بیان مسأله

 

فصیح بلبل خوش لهجه، کاشی مداح                   که بود روضه آمل ازو ریاض ارم

(محتشم)

ایران سرزمین پهناور ، بزرگان فراوانی را دردامان پر مهر خود پرورش داده است که در زمینه‌های مختلف ادبی، دینی و مذهبی اندیشمندان و متفکران بسیاری ظهور کردند. مازندران که دیار علویان وسادات بود واولین حکومتی که درآمل تشکیل شد .مرعشیان اولین کسانی بودند که به بسط وگسترش تشیع اقدام نمودند.

کمال الدّین حسن بن محمود، مشهور به حسن کاشی، از سرایندگان شیعی مذهب و عارف مشرب اواخر سده هفت و نیمه نخست سده هشت قمری است. خانواده او از مردم کاشان بودند ودرآمل اقامت داشتند واودراین شهر پا به عرصه وجود نهاد. وی از بزرگترین شعرای زمان خود بود که هیچگاه شاهان مدح نکرده است وشعرهای او همگی درمدح ائمه اطهار به ویژه حضرت علی- علیه السلام- بوده است او از معاصرین علاّمه حلی و محقق کرکی بود و مانند آنها در نشر مذهب شیعه خدمات شایان توجّهی نموده است وی پس از حج و زیارت حرم پیامبر به زیارت حرم حضرت علی -علیه السّلام- مشرف شد و در آنجا قصاید فراوانی درمدح آن حضرت سروده است . باوجود آنکه حسن کاشی ، ایام عمر رادرتهیدستی می گذراند، به باورهای استوار خود، پا برجابوده است .

از جمله آثارش می توان از «الانشاء» نام برد که در موضوع ادب وحکمت وشعر است. کتاب مهم دیگرشان «اَلعُقُود السَّبعِه» یا هفت بند است که شامل هفت قصیده در مدح و منقبت حضرت علی(ع) است که تمامی آن‌را در نجف اشرف سروده است. دیوان شعرشان برهمین قضیه صحه گذاشته است .

نگارنده برآن است تا علاقه وافر ملاحسن کاشی را به ائمه اطهار ومعصومین مورد تجزیه وتحلیل قرار دهد. و جنبه های فکری و زبانی و ادبی را در اشعارش مورد بررسی قراردهد که او دوستدار واقعی اهل بیت(ع) بوده است.

 

1-3- اهداف پژوهش

1-3-1- هدف کلی: بررسی سیمای معصومین (ع) در دیوان ملا حسن کاشی

1-3-2- اهداف جزئی:

1 – شناخت ویژگی‌ها و جایگاه معصومین در دیوان ملا حسن کاشی مورد تأکید است.

2 – موضوع معصومین در دیوان ملا حسن کاشی از بسامد بالایی برخوردار است .

3 – ملاحسن کاشی از شاعران قبل از خود بهره گرفته است.

4 – شعرای بعد از ملا حسن کاشی از او پیروی کرده اند.

5 – آرایه‌های ادبی در تبیین سیمای معصومین در اشعار ملا حسن کاشی افزوده است.

6 – شاعر دربیان موضوع معصومین از آیات و احادیث و روایات بهره مند شده است .

7- فصاحت وبلاغت دراشعار شاعر هویدا است .

 

1-4- فرضيه­هاي تحقيق

1 – رویکرد اندیشه ملاحسن کاشی درتبیین سیمای معصومین حائز اهمیت است.

2 – آیات و احادیث درتبیین امامت و ولایت مداری ملاحسن کاشی تاثیرپذیرفته است .

3 – ملا حسن کاشی از سرایندگان قبل از خود تأثیر پذیرفته است .

4 – ملا حسن کاشی مورد استقبال شعرای پس از خود قرارگرفت

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه : 58

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :