دانلود متن کامل پایان نامه مقایسه کیفیت ارتباط، رضایت زناشویی و شادمانی در زنان شاغل و خانه دار

دانشگاه آزاد اسلامی 

واحد کرمانشاه

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته (M.Sc)

موضوع :

مقایسه کیفیت ارتباط، رضایت زناشویی و شادمانی در زنان شاغل و خانه دار

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

مقدمه

خانواده چيزي بيشتر از مجموعه افرادي است كه در يك فضاي فيزيكي و روان شناختي با هم مشاركت دارند . امروزه خانواده در اشكال گوناگون ديده مي­شود كه هر كدام يك سيستم اجتماعي – فرهنگي[1] تلقي مي­­شوند. در داخل چنين سيستمي، افراد به ­وسيله­ حلقه­هاي عاطفي قدرتمند، با دوام و متقابل به يكديگر گره خورده­اند ورود به اين سيستم سازماندهي شده از طريق تولد يا ازدواج صورت مي ­گيرد .

همان­گونه كه كي[2] (1985) عنوان كرده خانواده­ها اعضاي جديد را به ­وجود مي­آورند و گرچه نهايتا آن­ها را از دست مي­دهند ، با اين حال روابط خانوادگي باقي مي­ماند . بنا به گفته­ كارتر و مك گولدريك [3] (1988) هيچ سيستم ديگري مانند خانواده نيست. خانواده سيستم ارتباطي منحصر به فردي دارد كه از روابط دوستي و كاري مجزا است. در جوامع مختلف روابط زوجي ارزش زيادي دارند به ­طوري ­كه بيشتر از 80% از افراد طلاق گرفته دوباره ازدواج مي ­كنند (به نقل از نظری ونوابی نژاد،1384،ص36).

اهميت حفظ بنيان خانواده در جامعه­ صنعتي امروز، ‌بررسي عوامل مؤثر بر رضايت از ازدواج را بيش از پيش برجسته ساخته است. دنياي ماشيني امروز با درگير ساختن انسان­­ها در پيچيد گي­هاي زندگي صنعتي و با گسترش عوامل استرس­زاي موجود در جوامع و با گسسته شدن شبكه­ حمايتي سنتي، افزايش آمار طلاق و وجود زوج­هاي مطلقه و فرزندان بي سرپرست، اقتصاددانان، جامعه­شناسان، فلاسفه و تقريباً‌تمامي بزرگان علوم مرتبط با خانواده را بر آن داشت تا از زاويه ديد خود سرچشمه­ي مشكلات روابط زناشويي را بيابند . در اين ميان روان شناسان با بررسي عوامل مؤثر بر رضايت از زندگي زناشويي كوشيده­اند تا سهم خود را به جامعه­ي بشري ادا كنند ( فقير­پور، 1384، ص 142).

 بیان مساله

مطالعه روابط زوجین به روشن شدن چهاچوب های ساختاری که روابط زوجین در آن شکل می گیرد کمک می کند. در بیشتر جوامع بررسی کیفیت روابط زناشویی نقش اساسی در ارزیابی کیفیت کلی ارتباطات خانوادگی دارد. کیفیت روابط زناشویی مفهومی چندبعدی است که شامل ابعاد گوناگون ارتباط زوجین مانند سازگاری، رضایت، شادمانی، انسجام و تعهد می شود (عیسی نژاد، احمدی و اعتمادی، 1388). طبق تحقیقات انجام شده کیفیت ارتباط زوجین با افسردگی، سلامت جسمانی و روانی و پیامدهای مثبت و منفی بسیاری همراه است (پاتو، حقیقت و حسن آبادی، 1391).

از سوی دیگر خانواده را موسسه یا نهاد اجتماعی معرفی کرده اند که ناشی از پیوند زناشویی زن و مرد است. از جمله مظاهر زندگی اجتماعی انسان، وجود تعادل های سالم و سازنده میان انسانها و برقرار بودن عشق به همنوع و ابراز صمیمیت و همدلی به یکدیگر است. خانواده محل ارضای نیازهای مختلف جسمانی، عقلانی و عاطفی است و داشتن آگاهی از نیازهای زیستی، روانی و شناخت چگونگی ارضاء آن ها و مجهز شدن به تکنیک های شناخت تمایلات زیستی و روانی ضرورتی انکار ناپذیر می باشد. رضایت یک فرد از زندگی زناشویی به منزله¬ی رضایت وی از خانواده محسوب می شود و رضایت از خانواده به مفهوم رضایت از زندگی بوده و در نتیجه موجب تسهیل در امر رشد و تعالی و پیشرفت مادی و معنوی جامعه خواهد شد (عدالتی و ردزوان ، 2010).

رضایت زناشویی  عبارت است از احساسات عینی از خشنودی، رضایت و لذت تجربه شده توسط زن یا شوهر موقعی که همه ی جنبه های ازدواجشان را در نظر می گیرند. اسپرچر، ونزل و هاروی  (2008) معتقد است رضایت زناشویی، ارزیابی هیجانی- شناختی و ذهنی است که یک فرد از ارتباط ی زناشویی اش دارد. کاپلان و مادوکس  (2002) بیان می کنند که رضایت زناشویی یک تجربه ی شخصی در ازدواج است که تنها توسط خود فرد در پاسخ به میزان لذت ارتباط زناشویی قابل ارزیابی است آن ها باور دارند که رضایت زناشویی به انتظارات افراد بستگی دارد.

همچنین ، رضایتمندي زناشویی یکی از مهم ترین شاخص هاي رضایت از زندگی است که بر میزان سلامت روانی، میزان رضایت از زندگی و حتی بر میزان درآمد، موفقیت تحصیلی و رضایت از شغل زوجین تأثیر می گذارد. از سویی ناسازگاري در روابط زوجین موجب اختلال در روابط اجتماعی، گرایش به انحراف هاي اجتماعی و افول ارزشهاي فرهنگی بین زن و شوهرها می شود (احمدي، آزاد مرزآبادي و ملازماني ، 2005). مطالعات نشان داده است 18درصد زنان از وجود ناسازگاری و عدم تفاهم در خانواده رنج می برند (بخشی و همکاران، 1386).

به علاوه، شادماني‌ احساسي‌ است‌ كه‌ همه‌ خواهان‌ آن هستند اما تعداد كمي‌ ازما به‌ آن‌ دست‌ مي‌يابيم‌،نشانه‌ مشخصه‌ چنين‌ احساسي‌ قدرداني‌،احساس‌ دروني‌، احساس‌ رضايت‌ و علاقه‌ به‌خود وديگران‌ است‌. (كارلسون‌ ، ترجمه‌ شريفي‌ 1380).

مك‌ گيل‌ (به نقل‌ از آيزنك‌ 1990) معتقد است‌ شادي‌ حالتي‌ پايدار است‌ كه‌ فرد ميان‌ اميال‌ارضا شده‌ و كل‌ اميال‌ خودمطلوب‌ترين‌ نسبت‌ را مي‌يابد، به‌ شرط‌ آنكه‌ اميال‌ ارضا شده‌ به‌طور غيرمنتظره‌ اتفاق‌ افتاده‌ باشد، يعني‌ ما از مصاحبت‌ با خودي‌ كه‌ انتظار ديدن‌ وي‌ رانداشته‌ايم‌ شاد مي‌شويم‌. ون‌ هون‌ 1984 معتقد است‌ واژه‌ شادماني‌ به‌ پديده‌اي‌ تجربي‌ اشاره‌ مي‌كند، به‌ زعم‌ وي‌شادماني‌ كلي‌ به‌ صورت‌ زير تعريف‌ مي‌شود: ميزاني‌ كه‌ يك‌ فرد در مورد كيفيت‌ كلي‌مطلوبيت‌ زندگيش‌ قضاوت‌ مي‌كند.

با توجه به آنچه گفته شد در پژوهش حاضر در پی آنیم تا کیفیت ارتباط، رضایت زناشویی و شادمانی زنان متاهل شاغل و خانه دار را با هم مقایسه نماییم.

ضرورت و اهمیت پژوهش

در شرع مقدس اسلام، خانواده محیطی مقدس و به تعبیر قرآنی محل آرامش واقعی است و در آیات الهی آمده است (( خداوند از جنس خودتان برایتان همسرانی آفرید تا با هم انس گیرید و میان شما مؤدت و مهربانی برقرار ساخت)) (سوره­ی روم، آیه 21). ازدواج و انتخاب همسر، پايه­ی اصلي خانواده­ها را تشكيل مي­دهد. اگر خانواده استوار نباشد، جامعه در وضعيت متزلزلي قرار مي­گيرد. بنابراين آشنايي با عواملي كه باعث پايداري ازدواج و خانواده مي­شود، براي همه­ی اقشاري كه به استواري و بقاي جامعه مي­انديشند، اقدامي ضروري و حياتي است (خجسته مهر، 1384). همچنین سعادت و سلامت خانواده به وجود ارتباطات سالم میان زوج­ها بستگی دارد و چنانچه پایه­ی خانواده استحکام لازم را نداشته باشد، پیامد آن انواع مشکلات جسمانی و روانی است (ستیر،[4] 1987، ترجمه بیرشک، 1384).

علاوه بر این، به دلیل این که رضایت از ارتباط زناشويي، مورد توجه محققان در زمینه ازدواج است و از آن به عنوان “مسیر مشترک پایانی[5]“یا “هدف نهایی زندگی مشترک” تعریف شده است، در تحقیق بر روی روابط نزدیک، تعداد زیادی از تحقیق­ها در زمینه آسیب شناسی روانی و کارکرد زناشویی، بر رضایت زناشویی متمرکز شده است (ویزمن، اوبلیکر و وینستاک[6]، 2004). با توجه به این که همه­ی زوج­ها به دنبال آن هستند که از زندگی زناشویی خود لذت ببرند و احساس رضایت کنند (رضازاده، 1381). پژوهش­های متعددی بیان کرده­اند که همسرانی که اختلاف داشته و رضایت پایینی دارند، افسرده­تر هستند، رفتاری خصمانه­تر و خلقی مضطرب­تر دارند (سایرز، کوهن، فرسکو، بلاک و سارور ، 2001، به نقل از حسینی، 1391). در ایران احتمال ابتلای زنان به افسردگی دو برابر مردان(9/2درصد در مقابل7/1درصد) به دست آمده است (کاویانی، احمدی ابهری، نظری و هرمزی، 1381).

هدف پژوهش

 مقایسه کیفیت ارتباط، رضایت زناشویی و شادمانی در زنان متاهل شغال و خانه دار شهر هرسین.

فرضیه های پژهش

فرضیه کلی

بین کیفیت ارتباط، رضایت زناشویی و شادمانی زنان متاهل شاغل و خانه دار شهر هرسین تفاوت وجود دارد.

فرضیه های فرعی

بین کیفیت ارتباط و مولفه های آن در زنان متاهل شاغل و خانه دار شهر هرسین تفاوت وجود دارد.

بین رضایت زناشویی و مولفه های زنان در متاهل شاغل و خانه دار شهر هرسین تفاوت وجود دارد.

بین شادمانی زنان متاهل شاغل و خانه دار شهر هرسین تفاوت وجود دارد.

تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیرها

تعریف مفهومی کیفیت ارتباط زوجین: رضایت زناشویی احساسات عینی از خشنودی، رضایت و لذت تجربه شده توسط زن یا شوهر، زمانی که همه­ی جنبه­های ازدواج­شان را در نظر می­گیرند، می­باشد (هاکینز[7]، 1986، به نقل از نظری، 1388).

تعریف عملیاتی کیفیت ارتباط زوجین: در این پژوهش میزان کیفیت ارتباط زوجین نمره­ای است که شرکت کنندگان از پاسخ به پرسشنامه­ی کیفیت ارتباط زوجین خوشکام (1385) به دست می­آورند.

تعریف مفهومی رضایت زناشویی: رضایت زناشویی احساسات عینی از خشنودی، رضایت و لذت تجربه شده توسط زن یا شوهر، زمانی که همه­ی جنبه­های ازدواج­شان را در نظر می­گیرند، می­باشد (هاکینز[8]، 1986، به نقل از نظری، 1388).

تعریف عملیاتی رضایت زناشویی: در این پژوهش میزان رضایت زناشویی نمره­ای است که شرکت کنندگان از پاسخ به پرسشنامه­ی رضایت زناشویی انریچ به دست می­آورند.

تعریف مفهومی شادمانی: ون‌ هون‌ 1984 معتقد است‌ واژه‌ شادماني‌ به‌ پديده‌اي‌ تجربي‌ اشاره‌ مي‌كند، به‌ زعم‌ وي‌شادماني‌ كلي‌ به‌ صورت‌ زير تعريف‌ مي‌شود: ميزاني‌ كه‌ يك‌ فرد در مورد كيفيت‌ كلي‌مطلوبيت‌ زندگيش‌ قضاوت‌ مي‌كند.

تعریف عملیاتی شادکامی: در این پژوهش میزان شادکامی نمره­ای است که شرکت کنندگان از پاسخ به پرسشنامه­ی شادکامی آکسفورد به دست می­آورند.

تعداد صفحه :59

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

:               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :