دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت فناوری اطلاعات

گرایش : کیفیت فراگیر

عنوان : مطالعه بسترهای استقرار و توسعه شهرداری الکترونیک در زاهدان با رویکرد الگو برداری

دانشگاه سیستان و بلوچستان

تحصیلات تکمیلی

پایان نامه کارشناسی ارشد درمدیریت فناوری اطلاعات گرایش کیفیت فراگیر

 عنوان:

مطالعه بسترهای استقرار و توسعه شهرداری الکترونیک در زاهدان با رویکرد الگو برداری

 استاد راهنما:

دكتر نورمحمد یعقوبی

استاد مشاور:

دكترحبیب الله سالارزهی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فصل اول: مقدمه

1-1- مقدمه

پیدایش دهکده جهانی که چندین دهه از عمر آن می گذرد، تحولات شگرفی را در امور مرتبط با مدیریت و ساماندهی سازمانها به وجود آورده که متاسفانه کشور ما نه تنها در ایجاد آن سهمی نداشته بلکه در استفاده از فرصت ها و دست آوردهای عظیم بوجود آمده نیز گامی موثر بر نداشته است. بهره گیری از راه حل های مبتنی بر فن آوری اطلاعات ابعاد تازه ای یافته و موانع عمده برای توسعه سیستم های یکپارچه اطلاعاتی با رویکرد برنامه ریزی، خدمات رسانی و کنترل از میان برداشته شده است، لذا جا دارد تا کارشناسان، مدیران و سیاستگذاران کشور به وسعت، کارایی و عظمت دست آوردهای حاصل از به کارگیری صحیح و اصولی اینگونه راه حل ها توجه بیشتری نموده و در جهت بکارگیری آنها با عزم راسخ گامهای بلند و موثری بردارند.طرح جامع شهرداری الکترونیک زاهدان مجموعه ای یکپارچه از زیر سیستم های شهرسازی، فنی و عمرانی، خدمات شهری، نوسازی، اصناف، درآمد، املاک و مستغلات، ماده صد کنترل و نظارت بر ساخت و ساز مهندسین ناظر و بایگانی پاسخگویی از پیشرفته ترین فن آوری ها در سیستمهای اطلاعات جغرافیایی جهان توسط چند شرکت فعال و با سابقه در امور مکانیزاسیون شهرداریها به صورت کنسرسیوم تهیه و ارائه شده است. به یقین می توان گفت که در آستانه ورود به دهه ششم از عصر اطلاعات رویکرد و مطالبات شهروندی از سازمانها و ارگانهای خدمات رسان از قبیل شهرداریها به سمت و سوی این هدف " همه جا، همه کس، همه وقت " و " آسانتر، سریعتر، ارزانتر " سوق داده و با جدیت دنبال می گردد. فناوری اطلاعات و تکنیک های مرتبط با آن همراه با جامع نگری، یکپارچه سازی و محوریت قرار دادن دانش سازمانی بهترین و تنها ترین گزینه ممکن در عبور از این چالش و رسیدن به هدف برتر و ترسیم شده می باشد.امروزه معیار توسعه و رقابت حول مشتری و موفقیت در تامین و رضایت آن دارد بر همین اساس طرح جامع شهرداری الکترونیک زاهدان در فازهای مختلف و با هدف ارائه خدمات الکترونیکی و شفاف سازی ضوابط مکانیسمی خود تدوین و وارد فاز اجرایی می گردد. سیستم یکپارچه شهرداری با هدف دستیابی به اتوماسیون واحدهای مختلف شهرداری کشور و پوشش سه سطح هرم اطلاعات شهری سطوح اجرائی، مدیریت و سیاست گذاری و شهروندان طراحی و پیاده سازی شده است.

منظور از توسعه الكترونیكی قدرت و توانایی پذیرش و استفاده و بكارگیری فناوری اطلاعات و كابردهای آن در جوامع مختلف بشری می‌باشد و عوامل متعددی برای اندازه‌گیری و توسعه الكترونیكی جوامع مورد نظر است كه لازم است بدقت مورد ارزیابی قرارگیرد و امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به سرعت در حال گذر است و اكثر كشورهای دنیا در حال حاضر از امكانات این فناوری بهره‌ها می برند.

2-1- موضوع تحقیق

مطالعه بسترهای استقرار و توسعه شهرداری الکترونیک در زاهدان با رویکرد الگوبرداری.

3-1- بیان مسئله

« دولت الکترونیک »، « شهر الكترونیك »، « شهرداری الكترونیك » از جمله مفاهیمی هستند كه در سال‌های اخیر مورد توجه عمومی قرار گرفته است.تا كنون انتقادات فراوانی به نهادهای دولتی به‌خاطر اجرا نشدن طرح‌های دولت الكترونیك وارد شده است. شهرداری سازمانی است که وظیفه ساماندهی و رسیدگی به امور شهر را به عهده دارد. این امور شامل کلیه امور مربوط به ساخت و ساز، حمل و نقل و ترافیک، نظافت، فضای سبز و... می شود. در واقع شهرداری مجموعه ای از ساز و کارهای مرتبط و درگیر با شهر و شهرنشینی است که هدف از این ساز و کارها تامین و رفع نیازهای مادی و معنوی شهروندان است. شهرداریها یكی از مهمترین اركان نهادهای دولتی هستند كه به نوعی بیشترین ارتباط مردم در زمینه‌های امورات دولتی با این سازمان است، از این لحاظ پل ارتباطی خوب بین شهروندان و ارگان دولتی است و امكان مشاركت مردم را در فرآیندهای مدیریت شهری فراهم می‌سازد.

شهرداری الكترونیكی یكی از پایه‌های اصلی شهر الكترونیك است و بررسی توسعه الكترونیكی شهرداریها، توان ارزیابی آن شهرداری را برای خدمات رسانی بر خط و تمام 7 روز هفته نمایان می‌كند برای نیل به این اهداف پارامترهایی از قبیل كانالهای ارتباطی مردم، اهم نیازهای اطلاعاتی مردم در گروه‌های مختلف مدنظر است.

در این عنوان محقق به مطالعه بسترهای استقرار و توسعه شهرداری الکترونیک در زاهدان با رویکرد الگوبرداری بصورت خصوصی و در مكان خاص انجام می‌شود، می پردازد.

یكی از پایه‌های اساسی استقرار شهرداری الكترونیك ایجاد زیر ساختها و امكان سنجی است كه این امكان سنجی بر اساس آمار و ارقام از سازمانهای گوناگون كه گاهی نیز درستی آنها زیر سئوال می‌رود انجام می شود. از آنجایی كه شهرداری الكترونیك در زاهدان کاملا محقق نشده وخدمات بصورت حضوری با صرف زمان حمل و نقل و هزینه همراه است، شهرداری الكترونیك نقش موثری در ارایه خدمات بر خط دار دارد كه در این زمینه باید موراد ذیل در بررسی استقرار شهرداری الکترونیک مد نظر قرارگیرد كه اهم آنها عبارتند از وضعیت اتوماسیون شهرسازی، سخت افزارها، شبكه‌های محلی، وب سایت، سرعت اینترنت و وضعیت شبكه ارتباطی ( اینترنت) وضعیت سیستم ها و امنیت و منابع انسانی و شاخصهای مالی و حقوقی و بطور كلی ارزیابی زیر ساختی برای پذیرش فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهت نیل به اهداف الكترونیكی سازمان.

یكی از روش‌های ایده‌آل برای مشخص شدن چهار چوب كار یك پروژه یا طرح تحقیقاتی این است كه آن طرح در غالب یك پرسش آغازین یا سئوال تحقیق روشن شود كه محقق در غالب آن آنچه را كه می‌خواهد بیان كند آشكار سازد و این پرسش باید به صورت علمی و روشن و شفاف بیان شود.

1-3-1- سؤال آغازین

سئوال این تحقیق بدین شرح است:

1) عوامل کلیدی موفقیت شهرداری الكترونیكی كدامند؟

2) عوامل کلیدی شکست شهرداری الکترونیکی کدامند؟

4-1- اهمیت و ضرورت انجام تحقیق

در دنیای امروز كه هر چه بیشتر به سمت ماشینی شدن قدم می‌گذارد دیگر روابط چهره به چهره و مستقیم نمی‌تواند پاسخگوی مشكلات ما باشد و در شهرهای امروز با افزایش جمعیت و در نتیجه آن افزایش ترافیك شهری رو به رو هستیم. همچنین روش‌های بروكراتیك گذشته و كاغذ بازی‌های پیشین نمی‌تواند روش مناسب در جهت رسیدگی به كارهای اداری شهروندان باشد. (انعام زاده، 1385)

سازمان‌های مهم نظیر شهرداریها در شهرهای بزرگی كه به نوعی قلب تپنده شهر محسوب می‌شوند باید دست از روش‌های بروکراتیک پیشین برداشته و وارد دنیای الكترونیك و مجازی شوند دنیایی كه در آن فعالیتها سریعتر و مطمئن تر انجام می‌گردد ونیازی به تراكم جمعیت در دنیای فیزیكی نیز نیست.

باید برای كاهش ترافیك شهری، هزینه‌های انجام كار، برخوردها و ناراحتی‌های روانی، فساد اداری و ده‌ها مشكل كه همه روزه در ادارات و سازمان‌های بزرگ با آن رو به رو هستیم چاره‌ای اندیشید و بهترین راه حل ایجاد سازمان‌های مجازی است كه از مشكلات یاد شده می‌كاهند و حتی به بهبود روند كاری نیز منجر می‌شوند. برای كاهش بسیاری از معضلات شهری از جمله ترافیك، آلودگی‌های زیست محیطی و هزینه‌های سنگین ناشی از ترددهای غیرضروری شهروندان كشور در آینده‌ایی نه چندان دور باید تمامی خدمات شهرداری از طریق شبكه اینترنت و پایگاه‌های الكترونیكی این نهاد دریافت گردند، این اقدام خود یكی از گام‌هایی است كه در مسیر ایجاد دولت الكترونیك نیز می‌تواند موثر باشد.

شهرداری الكترونیك سازمانی مجازی است كه با بهره‌گیری از فناوری اطلاعات خدمات خود را در حوزه وظایف شهرداری بصورت سریع، قابل دسترسی و امن به شهروندان ارایه می‌كند و خدمات آن به صورت 24 ساعته و فارغ از محدودیت‌های زمان و مكان در شهر واقع است.

نظر به اینكه در بررسی انجام شده تا كنون در این زمینه تحقیقی صورت نپذیرفته، به منظور بررسی كارشناسانه موضوع ضرورت انجام این تحقیق محسوس است.

5-1- اهداف اساسی از انجام تحقیق

چون در این زمینه تا كنون هیچ گونه تحقیقی صورت نگرفته و اگر هم كارهایی انجام شده كارشناسی نبوده، لازم است برای جلوگیری از ضررهای احتمالی، علل موفقیت و عدم موفقیت شهرداری در ارائه خدمات بصورت الکترونیکی، بطور كارشناسی مورد بررسی قرار گیرد و برای پیشرفت كاری موفق در ارائه خدمات الکترونیکی و پیش برد اهداف راهكارهای جدیدی ارائه شود.

6-1- قلمرو تحقیق

1-6-1- قلمرو موضوعی

تحقیق حاضر به بررسی « دولت الکترونیک »، « شهر الكترونیك » و « شهرداری الكترونیك » می پردازد.

2-6-1- قلمرو مکانی

قلمرو مکانی تحقیق شهرداری زاهدان می باشد.

7-1- فرضیات / سوالات تحقیق

1) بسترهای استقرار و توسعه شهرداری الکترونیک زاهدان در مقایسه با الگوی بهینه چیست؟

2) شاخصهای هر کدام از بسترهای شناسایی شده در راستای توسعه شهرداری الکترونیک زاهدان در مقایسه با الگوی بهینه چه وضعیتی دارد؟

3) راهکارهای کاهش شکاف دیجیتالی توسعه شهرداری زاهدان از لحاظ الکترونیکی با الگوی موفق کدامند؟

8-1- محدودیت های تحقیق

همواره پژوهشگران در تحقیقات خود با محدودیت هایی مواجه هستند که بخشی از آنها حتی در ابتدای کار نیز خود را نشان می دهند. از عمده ترین ارکان تحقیق و پژوهش دسترسی به آمار و اطلاعات است. در این زمینه مشکلاتی وجود دارد که موجب شده خدمات تحقیقاتی از قبیل دسترسی به کتب، مجلات، آمار، بانکهای اطلاعاتی و... در کشور به راحتی ممکن نباشد. بخشی از این مشکل ناشی از فقدان یا کمبود هر یک از خدمات تحقیقات فوق است و از سوی دیگر فرهنگ غلط، سبب خصوصی تلقی کردن این موارد شده و در نتیجه افراد و موسسات بنوعی از انتقال یافته های خویش به دیگران خودداری می کنند. از سوی دیگر متغیرهای ناخواسته که ممکن است حاصل طرحها و روش های ویژه ای باشند که در تحقیق بکارگرفته می شوند، غالبا به گونه های مختلف، اعتبار درونی و بیرونی تحقیق را به مخاطره می اندازند. باید آگاه بود که در تحقیقات علوم رفتاری، کنترل یا حذف کامل این نوع عوامل غیر ممکن است. اما به هر حال سعی پژوهشگران بر آن است که این عوامل را حد الامکان پیش بینی، شناسایی و تمام احتیاط های لازم را به منظور کاهش آنها بکار برند. به هر حال محقق در این تحقیق با محدودیت های زیر روبرو بوده است: (ریمون کیوی لوک وان کامپنهود، 1373)

1– کمبود و یا فقدان منابع علمی قابل دسترس و استفاده: منابع علمی بسیار کم و محدودی (حداقل به صورت فارسی) در این زمینه موجود است که به طور مستقیم به موضوع مورد مطالعه و تحقیق مربوط باشد.

2- کمبود کار مشابه در این زمینه: با وجود تلاش بسیار محقق موفق به پیدا کردن پژوهشی که به طور مستقیم به این موضوع پرداخته باشد، نشد.

3- فقدان بودجه لازم برای انجام و پیشبرد کار: هر کار تحقیقی در مراحل مختلف خود نیازمند صرف هزینه های مالی است که مسلما تحقیقات دانشجویی به دلیل شرایط خاص محقق ازاین موضوع مستثنی نیست.

تعداد صفحه : 142

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :       

*         serderehi@gmail.com