دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت فناوری اطلاعات

گرایش : کیفیت فراگیر

عنوان : مطالعه بسترهای استقرار و توسعه شهرداری الکترونیک در زاهدان با رویکرد الگو برداری

دانشگاه سیستان و بلوچستان

تحصيلات تکميلي

پايان نامه کارشناسي ارشد درمدیریت فناوری اطلاعات گرایش کیفیت فراگیر

 عنوان:

مطالعه بسترهای استقرار و توسعه شهرداری الکترونیک در زاهدان با رویکرد الگو برداری

 استاد راهنما:

دكتر نورمحمد یعقوبی

استاد مشاور:

دكترحبیب الله سالارزهی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فصل اول: مقدمه

1-1- مقدمه

پیدایش دهکده جهانی که چندین دهه از عمر آن می گذرد، تحولات شگرفی را در امور مرتبط با مدیریت و ساماندهی سازمانها به وجود آورده که متاسفانه کشور ما نه تنها در ایجاد آن سهمی نداشته بلکه در استفاده از فرصت ها و دست آوردهای عظیم بوجود آمده نیز گامی موثر بر نداشته است. بهره گیری از راه حل های مبتنی بر فن آوری اطلاعات ابعاد تازه ای یافته و موانع عمده برای توسعه سیستم های یکپارچه اطلاعاتی با رویکرد برنامه ریزی، خدمات رسانی و کنترل از میان برداشته شده است، لذا جا دارد تا کارشناسان، مدیران و سیاستگذاران کشور به وسعت، کارایی و عظمت دست آوردهای حاصل از به کارگیری صحیح و اصولی اینگونه راه حل ها توجه بیشتری نموده و در جهت بکارگیری آنها با عزم راسخ گامهای بلند و موثری بردارند.طرح جامع شهرداری الکترونیک زاهدان مجموعه ای یکپارچه از زیر سیستم های شهرسازی، فنی و عمرانی، خدمات شهری، نوسازی، اصناف، درآمد، املاک و مستغلات، ماده صد کنترل و نظارت بر ساخت و ساز مهندسین ناظر و بایگانی پاسخگویی از پیشرفته ترین فن آوری ها در سیستمهای اطلاعات جغرافیایی جهان توسط چند شرکت فعال و با سابقه در امور مکانیزاسیون شهرداریها به صورت کنسرسیوم تهیه و ارائه شده است. به یقین می توان گفت که در آستانه ورود به دهه ششم از عصر اطلاعات رویکرد و مطالبات شهروندی از سازمانها و ارگانهای خدمات رسان از قبیل شهرداریها به سمت و سوی این هدف ” همه جا، همه کس، همه وقت ” و ” آسانتر، سریعتر، ارزانتر ” سوق داده و با جدیت دنبال می گردد. فناوری اطلاعات و تکنیک های مرتبط با آن همراه با جامع نگری، یکپارچه سازی و محوریت قرار دادن دانش سازمانی بهترین و تنها ترین گزینه ممکن در عبور از این چالش و رسیدن به هدف برتر و ترسیم شده می باشد.امروزه معیار توسعه و رقابت حول مشتری و موفقیت در تامین و رضایت آن دارد بر همین اساس طرح جامع شهرداری الکترونیک زاهدان در فازهای مختلف و با هدف ارائه خدمات الکترونیکی و شفاف سازی ضوابط مکانیسمی خود تدوین و وارد فاز اجرایی می گردد. سیستم یکپارچه شهرداری با هدف دستیابی به اتوماسیون واحدهای مختلف شهرداری کشور و پوشش سه سطح هرم اطلاعات شهری سطوح اجرائی، مدیریت و سیاست گذاری و شهروندان طراحی و پیاده سازی شده است.

منظور از توسعه الكترونيكی قدرت و توانايي پذيرش و استفاده و بكارگيري فناوري اطلاعات و كابردهاي آن در جوامع مختلف بشري مي‌باشد و عوامل متعددي براي اندازه‌گيري و توسعه الكترونيكي جوامع مورد نظر است كه لازم است بدقت مورد ارزيابي قرارگيرد و امروزه فناوري اطلاعات و ارتباطات به سرعت در حال گذر است و اكثر كشورهاي دنيا در حال حاضر از امكانات اين فناوري بهره‌ها می برند.

2-1- موضوع تحقیق

مطالعه بسترهای استقرار و توسعه شهرداری الکترونیک در زاهدان با رویکرد الگوبرداری.

3-1- بیان مسئله

« دولت الکترونیک »، « شهر الكترونيك »، « شهرداري الكترونيك » از جمله مفاهيمي هستند كه در سال‌هاي اخير مورد توجه عمومي قرار گرفته است.تا كنون انتقادات فراواني به نهادهاي دولتي به‌خاطر اجرا نشدن طرح‌هاي دولت الكترونيك وارد شده است. شهرداری سازمانی است که وظیفه ساماندهی و رسیدگی به امور شهر را به عهده دارد. این امور شامل کلیه امور مربوط به ساخت و ساز، حمل و نقل و ترافیک، نظافت، فضای سبز و… می شود. در واقع شهرداری مجموعه ای از ساز و کارهای مرتبط و درگیر با شهر و شهرنشینی است که هدف از این ساز و کارها تامین و رفع نیازهای مادی و معنوی شهروندان است. شهرداريها يكي از مهمترين اركان نهادهاي دولتي هستند كه به نوعي بيشترين ارتباط مردم در زمينه‌هاي امورات دولتي با اين سازمان است، از اين لحاظ پل ارتباطي خوب بين شهروندان و ارگان دولتي است و امكان مشاركت مردم را در فرآيندهاي مديريت شهري فراهم مي‌سازد.

شهرداري الكترونيكي يكي از پايه‌هاي اصلي شهر الكترونيك است و بررسي توسعه الكترونيكي شهرداريها، توان ارزيابي آن شهرداري را براي خدمات رساني بر خط و تمام 7 روز هفته نمايان مي‌كند براي نيل به اين اهداف پارامترهايي از قبیل كانالهاي ارتباطي مردم، اهم نيازهاي اطلاعاتي مردم در گروه‌هاي مختلف مدنظر است.

در اين عنوان محقق به مطالعه بسترهای استقرار و توسعه شهرداری الکترونیک در زاهدان با رویکرد الگوبرداری بصورت خصوصي و در مكان خاص انجام مي‌شود، می پردازد.

يكي از پايه‌هاي اساسي استقرار شهرداري الكترونيك ايجاد زير ساختها و امكان سنجي است كه اين امكان سنجي بر اساس آمار و ارقام از سازمانهاي گوناگون كه گاهي نيز درستي آنها زير سئوال مي‌رود انجام می شود. از آنجايي كه شهرداري الكترونيك در زاهدان کاملا محقق نشده وخدمات بصورت حضوري با صرف زمان حمل و نقل و هزينه همراه است، شهرداري الكترونيك نقش موثري در ارايه خدمات بر خط دار دارد كه در اين زمينه بايد موراد ذيل در بررسي استقرار شهرداری الکترونیک مد نظر قرارگيرد كه اهم آنها عبارتند از وضعيت اتوماسیون شهرسازی، سخت افزارها، شبكه‌هاي محلي، وب سايت، سرعت اينترنت و وضعيت شبكه ارتباطي ( اينترنت) وضعيت سيستم ها و امنيت و منابع انساني و شاخصهاي مالي و حقوقي و بطور كلي ارزيابي زير ساختي براي پذيرش فناوري اطلاعات و ارتباطات در جهت نيل به اهداف الكترونيكي سازمان.

يكي از روش‌هاي ايده‌آل براي مشخص شدن چهار چوب كار يك پروژه يا طرح تحقيقاتي اين است كه آن طرح در غالب يك پرسش آغازين يا سئوال تحقيق روشن شود كه محقق در غالب آن آنچه را كه مي‌خواهد بيان كند آشكار سازد و اين پرسش بايد به صورت علمي و روشن و شفاف بيان شود.

1-3-1- سؤال آغازین

سئوال اين تحقيق بدين شرح است:

1) عوامل کلیدی موفقیت شهرداري الكترونيكي كدامند؟

2) عوامل کلیدی شکست شهرداری الکترونیکی کدامند؟

4-1- اهمیت و ضرورت انجام تحقیق

در دنياي امروز كه هر چه بيشتر به سمت ماشيني شدن قدم مي‌گذارد ديگر روابط چهره به چهره و مستقيم نمي‌تواند پاسخگوي مشكلات ما باشد و در شهرهاي امروز با افزايش جمعيت و در نتيجه آن افزايش ترافيك شهري رو به رو هستيم. همچنين روش‌هاي بروكراتيك گذشته و كاغذ بازي‌هاي پيشين نمي‌تواند روش مناسب در جهت رسيدگي به كارهاي اداري شهروندان باشد. (انعام زاده، 1385)

سازمان‌هاي مهم نظير شهرداريها در شهرهاي بزرگي كه به نوعي قلب تپنده شهر محسوب مي‌شوند بايد دست از روش‌هاي بروکراتیک پيشين برداشته و وارد دنياي الكترونيك و مجازي شوند دنيايي كه در آن فعاليتها سريعتر و مطمئن تر انجام مي‌گردد ونيازي به تراكم جمعيت در دنياي فيزيكي نيز نيست.

بايد براي كاهش ترافيك شهري، هزينه‌هاي انجام كار، برخوردها و ناراحتي‌هاي رواني، فساد اداري و ده‌ها مشكل كه همه روزه در ادارات و سازمان‌هاي بزرگ با آن رو به رو هستيم چاره‌اي انديشيد و بهترين راه حل ايجاد سازمان‌هاي مجازي است كه از مشكلات ياد شده مي‌كاهند و حتي به بهبود روند كاري نيز منجر مي‌شوند. براي كاهش بسياري از معضلات شهري از جمله ترافيك، آلودگي‌هاي زيست محيطي و هزينه‌هاي سنگين ناشي از ترددهاي غيرضروري شهروندان كشور در آينده‌ايي نه چندان دور بايد تمامی خدمات شهرداري از طريق شبكه اينترنت و پايگاه‌هاي الكترونيكي اين نهاد دريافت گردند، اين اقدام خود يكي از گام‌هايي است كه در مسير ايجاد دولت الكترونيك نيز مي‌تواند موثر باشد.

شهرداري الكترونيك سازماني مجازی است كه با بهره‌گيري از فناوري اطلاعات خدمات خود را در حوزه وظايف شهرداري بصورت سريع، قابل دسترسي و امن به شهروندان ارايه مي‌كند و خدمات آن به صورت 24 ساعته و فارغ از محدوديت‌هاي زمان و مكان در شهر واقع است.

نظر به اينكه در بررسي انجام شده تا كنون در اين زمينه تحقيقي صورت نپذيرفته، به منظور بررسي كارشناسانه موضوع ضرورت انجام اين تحقيق محسوس است.

5-1- اهداف اساسی از انجام تحقیق

چون در اين زمينه تا كنون هيچ گونه تحقيقي صورت نگرفته و اگر هم كارهايي انجام شده كارشناسي نبوده، لازم است برای جلوگیری از ضررهای احتمالی، علل موفقيت و عدم موفقيت شهرداری در ارائه خدمات بصورت الکترونیکی، بطور كارشناسي مورد بررسي قرار گيرد و براي پيشرفت كاري موفق در ارائه خدمات الکترونیکی و پيش برد اهداف راهكارهاي جديدي ارائه شود.

6-1- قلمرو تحقیق

1-6-1- قلمرو موضوعی

تحقیق حاضر به بررسی « دولت الکترونیک »، « شهر الكترونيك » و « شهرداري الكترونيك » می پردازد.

2-6-1- قلمرو مکانی

قلمرو مکانی تحقیق شهرداری زاهدان می باشد.

7-1- فرضیات / سوالات تحقیق

1) بسترهای استقرار و توسعه شهرداری الکترونیک زاهدان در مقایسه با الگوی بهینه چیست؟

2) شاخصهای هر کدام از بسترهای شناسایی شده در راستای توسعه شهرداری الکترونیک زاهدان در مقایسه با الگوی بهینه چه وضعیتی دارد؟

3) راهکارهای کاهش شکاف دیجیتالی توسعه شهرداری زاهدان از لحاظ الکترونیکی با الگوی موفق کدامند؟

8-1- محدودیت های تحقیق

همواره پژوهشگران در تحقیقات خود با محدودیت هایی مواجه هستند که بخشی از آنها حتی در ابتدای کار نیز خود را نشان می دهند. از عمده ترین ارکان تحقیق و پژوهش دسترسی به آمار و اطلاعات است. در این زمینه مشکلاتی وجود دارد که موجب شده خدمات تحقیقاتی از قبیل دسترسی به کتب، مجلات، آمار، بانکهای اطلاعاتی و… در کشور به راحتی ممکن نباشد. بخشی از این مشکل ناشی از فقدان یا کمبود هر یک از خدمات تحقیقات فوق است و از سوی دیگر فرهنگ غلط، سبب خصوصی تلقی کردن این موارد شده و در نتیجه افراد و موسسات بنوعی از انتقال یافته های خویش به دیگران خودداری می کنند. از سوی دیگر متغیرهای ناخواسته که ممکن است حاصل طرحها و روش های ویژه ای باشند که در تحقیق بکارگرفته می شوند، غالبا به گونه های مختلف، اعتبار درونی و بیرونی تحقیق را به مخاطره می اندازند. باید آگاه بود که در تحقیقات علوم رفتاری، کنترل یا حذف کامل این نوع عوامل غیر ممکن است. اما به هر حال سعی پژوهشگران بر آن است که این عوامل را حد الامکان پیش بینی، شناسایی و تمام احتیاط های لازم را به منظور کاهش آنها بکار برند. به هر حال محقق در این تحقیق با محدودیت های زیر روبرو بوده است: (ریمون کیوی لوک وان کامپنهود، 1373)

1– کمبود و يا فقدان منابع علمي قابل دسترس و استفاده: منابع علمي بسيار کم و محدودي (حداقل به صورت فارسي) در اين زمينه موجود است که به طور مستقيم به موضوع مورد مطالعه و تحقيق مربوط باشد.

2- کمبود کار مشابه در اين زمينه: با وجود تلاش بسيار محقق موفق به پيدا کردن پژوهشي که به طور مستقيم به اين موضوع پرداخته باشد، نشد.

3- فقدان بودجه لازم براي انجام و پيشبرد کار: هر کار تحقيقي در مراحل مختلف خود نيازمند صرف هزينه هاي مالي است که مسلما تحقيقات دانشجويي به دليل شرايط خاص محقق ازاين موضوع مستثني نيست.

تعداد صفحه : 142

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :       

*         serderehi@gmail.com

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :