متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : روانشناسی

عنوان : شناسايي آسيب هاي موجود در برنامه آموزش مهارت هاي زندگي نظام آموزش متوسطه نظري با توجه به عناصر نه گانه برنامه درسی از منظر متخصصان تعلیم و تربیت، معلمان، و دانش‌آموزان

عنوان پایان نامه:

شناسايي آسيب هاي موجود در برنامه آموزش مهارت هاي زندگي نظام آموزش متوسطه نظري با توجه به عناصر نه گانه برنامه درسی از منظر متخصصان تعلیم و تربیت، معلمان، و دانش‌آموزان

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فصل اول: کلیات پژوهش

مقدمه:

امروزه علیرغم تغییرات عمیق فرهنگی و تغییر در شیوه‌های زندگی، بسیاری از افراد فاقد توانایی‌های لازم و اساسی در رویارویی با مسائل زندگی خود می‌باشند و همین امر آنان را در مواجهه با مسائل و مشکلات زندگی روزمره و مقتضیات آن آسیب پذیر نموده است. بنابراین با توجه به مدارک و شواهد علمی و به منظور پیشگیری از آسیبهای اجتماعی (مانند خودکشی، اعتیاد، خشونت، رفتارهای بزهکارانه و اختلالات روانی) که ناشی از ناکارآمدی فرد در مواجهه با مقتضیات زندگی است، لازم است به موضوع بهداشت روانی و اهمیت آن توجه بیشتری مبذول گردد. با توجه به لزوم انطباق افراد با تغییرات زندگی عصر حاضر، «برنامه درسی به عنوان یکی از ابزار‌های فرهنگی است که با طراحی و اجرای آن می‌توان نسل امروز را برای رویارویی و مواجهه با چالشها و مسائل موجود و آینده توانا ساخت و شهروندان شایسته‌ای را تربیت نمود » (فتحی واجارگاه، 1381، ص 4).

انسان دنیای امروز به لحاظ پیچیدگیهای زندگی، وسعت و سرعت تغییرات با چالشهای فراوانی روبروست که این چالش در قرن آینده بارزتر خواهد شد (دلور، 1375).

از چالش‌ها و بحران‌های مطرح می‌توان به مواردی همچون چالش بین جهانی شدن و بومی ماندن، بحران جمعیت، بحران سلامتی و تغذیه، دگرگونی‌های فناوری و شرایط حرفه ای، اثرات فناوری نوین ارتباطی بر مهارتهای اجتماعی و اخلاقیات، مشکلات خانوادگی، اشتغال والدین در بیرون از منزل و… اشاره کرد (گزارش آموزش و پرورش، 1376، پراواز 1370).

هر یک از این بحران‌ها مشکلاتی را بر چگونگی زندگی افراد و رفتارهای اجتماعی و فردی آنها تحمیل می‌کند. بنابراین چگونگی رویارویی با مسائلی همچون مسائل فوق، و نیز تربیت انسانهای متعهد به خواستها، ارزشها و آرمانهای جامعه، پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های خاصی را می‌طلبد.

آموزش مهارتهای زندگی فرد را برای غلبه بر تنش‌ها و مشکلات پیش رو که خواست وی و جامعه است آماده می‌کند. منظور از مهارتهای زندگی آن نوع تواناییهای شناختی، عاطفی، و عملی است که برای موفقیت و احساس شادمانی در زندگی روزمره معمولی و عادی  مورد نیاز می‌باشد، و اهداف آموزشی این نوع مهارتها ازالزامات و نیازهای روزمره زندگی استخراج می‌شود (استنتن[1] و دیگران، 1980؛ پیت من[2]، 1991؛ سازمان جهانی بهداشت[3]،  1994 به نقل از ادیب ،1382).

بطور کلی برنامه‌های مختلفی که بر اساس آموزش مهارتها در زمینه ارتقای سلامت کودکان و نوجوانان اجرا شده است مشتمل بر چند مهارت اصلی و اساسی هستند که عبارتند از: توانایی تصمیم‌گیری، توانایی حل مسأله، توانایی تفکر خلاق، توانایی تفکر نقادانه، توانایی برقراری روابط مؤثر، توانایی برقراری روابط بین فردی سازگارانه، توانایی آگاهی از خود، توانایی همدلی با دیگران، توانایی مقابله با دیگران، توانایی مقابله با هیجانها، و توانایی مقابله با استرس (سازمان بهداشت جهانی، 1379، ص 17).

آموزش مهارتهای زندگی مورد تأکید بسیاری از مربیان و صاحبنظران تعلیم و تربیت بوده است. برای مثال از نظر جان دیویی هدف تعلیم و تربیت آماده کردن شهروندان برای اداره خود است؛ و این یادگیری مثل هر یادگیری دیگر، باید از راه عمل صورت گیرد. به نظر دیویی بزرگترین نقص آموزشگاه‌های سنتی که مایه بسی تأسف است آن است که در آن سعی می‌شود در محیطی که فاقد هرگونه روح اجتماعی است، برای اجتماع اعضای شایسته و مفید تربیت کند (شکوهی، 1369، ص203).

اهداف یا کانون توجه برخی نظریه‌های برنامه درسی از قبیل نظریه‌های انسانگرایانه ، اجتماعی و رشد گرا ، آموزش مصادیق مهارتهای زندگی است (میلر، 1379 ).

با توجه به اهمیت یادگیری مهارتهای زندگی برای مواجهه با مسائل و مشکلات روزمره و تأثیر آن بر بهبود زندگی فردی و اجتماعی و نیز تأکید‌هایی که بر آن گردیده است، بایستی مورد توجه دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت قرار گیرد. در همین راستا است که امروزه بخشی از برنامه‌های درسی رسمی مدارس در اکثر نظامهای آموزشی به آموزش این مهارتها اختصاص یافته است (استنتن و دیگران، 1980).

در اهداف آرمانی و اهداف دوره‌های تحصیلی نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران نیز به صراحت و یا به طور ضمنی به آموزش مهارتهای زندگی تأکید شده است بنابراین ضرورت آموزش این گونه مهارتها برای دانش آموزان ایرانی نیز به شدت احساس می‌گردد. لذا این پژوهش به دنبال شناسایی آسیب‌های موجود در برنامه آموزش مهارتهای زندگی دوره متوسطه نظری و اولویت بندی اهمیت عناصر تشکیل دهنده این برنامه از منظر متخصصان تعلیم و تربیت، معلمان، و دانش آموزان و ارائه راهکارهایی برای بهبود وضعیت آن بوده است.

بیان مسأله:

امروزه بر خلاف ايجاد تغييرات عميق فرهنگي و تغيير در شيوه‌هاي زندگي، بسياري از افراد در رويارويي با مسايل فاقد توانایي های لازم واساسي هستند و همين امر آنها را در مواجهه با مسايل و مشکلات زندگي روزمره آسيب‌پذير کرده است (سازمان بهداشت جهانی، 1377، ص10).

آموزش مهارتهای زندگي فرد را براي غلبه بر تنشها و مشکلاتي که گريبانگير فرد وجامعه است آماده مي‌کند. منظور از مهارتهاي زندگي آن نوع توانايي‌هاي عملي است که براي موفقيت و احساس شادماني در زندگي روزمره مورد نياز مي‌باشد و اهداف آموزشي اين مهارتها از الزامات و نيازهاي روزمره استخراج مي‌شود. مهارتهاي زندگي بسيار متعدد هستند و ماهيت و انواع آن با توجه به موقعيتها، فرهنگ‌ها و جوامع تغيير مي‌يابد. نمونه‌هايي از مهارتهاي مورد تأکيد در نظامهاي آموزشي عبارتند از: مهارتهاي حرفه‌ای، مهارتهاي زندگي روزمره، مهارتهاي ارتباط ميان فردي، مهارت همدلي، مهارت حل مسأله، مهارت تفکر انتقادي، مهارت حفظ بهداشت و سلامت، مهارت خود آگاهي، مهارت مقابله با استرس، مهارت شهروندي مسئول (فتحي واجارگاه،2003، ص 5-4).

در دورة متوسطة قسمت اعظم استعدادهاي اختصاصي نوجوان و جوان بروز مي‌کند، قدرت يادگيري آنان به حد اعلاي خود مي‌رسد، کنجکاوي آنان جهت معيني مي‌يابد و مسائل جديد زندگي نظير انتخاب رشته، انتخاب حرفه و شغل، اداره خانواده وگرايش به مرام و مسلک، ذهن آنان را به خود مشغول مي‌دارد و به مرحلة ادراک ارزشهاي اجتماعي، اقتصادي و معنوي مي‌رسند.

اين دوره از لحاظ مباني فلسفي، زيستي، رواني و اجتماعي دوره بسيار مهمي است. دوره اي که آموزش عمومي را به آموزش عالي پيوند می دهد وگروه کثيري را براي ورود به جامعه و بازار کار مهيا مي‌کند.از اين رو هر نوع نارسايي و خلل در اين دوره مستقيماً بر عملکرد و کيفيت هر دوحلقه آموزش عمومي و عالي، تأثير بسزايي دارد. (صافی،1380، ص90).

آموزش مهارتهای زندگی برای دانش‌آموزان ايرانی در صحنة عمل چندان مورد تأکيد قرار نگرفته است و تحقيقات انجام يافته بر روی برنامه‌های آموزشی و ميزان دستيابی دانش‌آموزان به مهارتهای زندگی، فقدان يا کمبود آن را نشان می‌دهند (رمضانخانی و سياری 1379، کيامنش 1379).

شايد به استناد چنين تحقيقاتی بوده است که در برنامة پنج سالة سوم توسعه در بخش آموزش، از عدم توجه به آموزش مهارتهای زندگی به دانش‌آموزان ابراز نگرانی شده است (برنامه سوم توسعه، 1378، ص201؛ به نقل از ادیب،1382).

لذا با توجه به شرايط جاری به منظور شناخت وضعیت موجود عناصر برنامه درسی مهارتهای زندگی دوره متوسطه نظری (از قبیل اهداف، مواد آموزشی، محتوا، فعالیت های یادگیری، راهبردهای تدریس، ارزشیابی، گروه بندی، زمان و فضا) و کمبودها وکاستی های آن در مقایسه با وضعیت مطلوب، اين تحقيق به عمل آمده است. مسأله اساسی تحقیق از یک سو شناسایی عوامل آسیب زا در عناصر برنامه درسی مهارتهای زندگی دوره متوسطه نظری و از سوی دیگر اولویت بندی اهمیت عناصر این برنامه درسی از منظر متخصصان تعلیم و تربیت، معلمان و دانش‌آموزان شهر تهران و ارائه راهکارهايی برای بهبود وضعيت آن بوده است.

اهمیت و ضرورت پژوهش:

اهميت و ضرورت برنامه درسی مهارتهای زندگی از اين بابت است که ضمن ارتباط با چگونگی و کيفيت زندگی شهروندان موضوعات آموزشی را به نيازهای واقعی و علايق دانش‌آموزان پيوند می‌دهد، ضمن اينکه در برنامه‌های موضوع محور جاری ايجاد تعادل می‌نمايد. به همين لحاظ امروزه در بسياری از نظامهای آموزشی بخشی از برنامه‌های درسی رسمی به اين امر اختصاص يافته است.

افراد نيازبه کارکردهايی دارند که آنان­را مجهز نمايد تا در مقابل استرس‌ها، مسائل غير قابل پيش بينی و کشمکش‌های زندگی قادر شوند، سازگارانه مقابله نمايند. اين کارکردها بسيار زير بنايی هستند و در فرايند تحول، شکل می‌گيرند کارکردهايی نظير شناخت‌ها، عواطف و رفتارها در قالب ساختارهايی مانند عزت نفس، خود کارآمدی، توانايی حل مسئله، درک از خود، مهارتهای اجتماعی، سبک‌های اسنادی و… تجلی می‌يابد.

آنچه دانش‌آموزان در حال حاضر در مدارس مي‌آموزند پاسخگوی تمامی نيازهای اجتماعی، عاطفی و… آنان در صحنة واقعی زندگی نيست. علاوه بر اين آموزش‌های روان شناختی با هدف پيشگيری از آسيب‌های اجتماعی زندگی حاضر و آينده فرد ارائه می‌گردد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که آموزش مهارتهای زندگی به ارتقای بهداشت روانی کودکان و نوجوانان در ابعاد مختلف زندگی کمک می‌کند و از اساسی ترين برنامه‌های پيشگيرانه در سطح اوليه بشمار می‌رود. سلامتی بخش اصلی يک زندگی شاد است و مدارس نقش مهمی در آگاه ساختن نوجوانان پيرامون مسائل بهداشتی و سلامتی و آموزش علوم زندگی به آنان دارند (آقاجانی، 1381، ص10).

همچنین تحقیقات نشان می‌دهند که توسعه مهارتهای زندگی می‌تواند شروع مصرف مواد مخدر را به تأخیر بیندازد، از رفتارهای جنسی پرخطر جلوگیری کند، مدیریت خشم را تعلیم دهد، عملکرد تحصیلی را بهبود بخشد و سازگاری‌های اجتماعی مثبت را ارتقاء بخشد (PAHO،2001، ص6).

 با توجه به اهميت سرمايه‌گذاري در آموزش نيروي انساني و لزوم تربيت شهروندان شايسته و با در نظر گرفتن اينکه دانش‌آموزان دوره متوسطه نيروي فعال جامعه هستند، و به لحاظ شرايط خاص دورة جواني داراي ويژگيهاي منحصر به فرد و حساسي هستند، همچنين اين گروه سني در ارتباط با رفتارهاي مربوط به مشکلات بهداشتي آسيب‌پذير مي‌باشند لذا آموزش مهارتهاي زندگي با توجه به اهميت و تأثير آن بر رشد رفتارهاي مطلوب و مثبت يادگيرندگان و نيز ويژگيهاي دوره جواني، براي دانش‌آموزان اين دوره اهميت بسزايي دارد. از این رهگذر شناسايی عوامل آسيب‌زا در برنامة آموزش مهارتهای زندگی دورة متوسطۀ نظری و اولویت بندی اهمیت عناصر تشکیل دهنده این برنامه، اطلاعات اساسی را برای بازنگری برنامه‌های آموزش مهارتهای زندگی فراهم می‌سازد و زمينه را برای ارائة آموزش‌هايی در جهت بهبود زندگی و توانمندسازی دانش‌آموزان اين دوره مهيا می‌کند. همچنین تدوین برنامه آموزش مهارتهای زندگی مبتنی بر خواسته‌ها و نيازهای دانش‌آموزان دورة متوسطه نظری به آنها کمک می‌کند تا بطور موفقيت‌آميز زندگی کنند و در نقشهای چندگانه شان به عنوان عضو يک خانواده، شهروند و نيروی کار مفيد و مؤثر عمل نمايند.

اهداف پژوهش:

اهداف کلی:

1- شناسايي آسيب­هاي موجود در برنامه آموزش مهارتهاي زندگي نظام آموزش متوسطه نظري با توجه به عناصر نه گانه برنامه درسی از منظر متخصصان تعلیم و تربیت، معلمان، و دانش‌آموزان

2- اولویت بندی اهمیت عناصر برنامه درسی مهارتهای زندگی و زیر مؤلفه های آنها از منظر متخصصان تعلیم و تربیت، معلمان، و دانش آموزان

اهداف ویژه:

1- شناسايي آسيب­هاي موجود در برنامه آموزش مهارتهاي زندگي دوره متوسطه نظری با توجه به عناصر نه گانه برنامه درسی از منظر متخصصان تعلیم و تربیت

2- شناسايي آسيب­هاي موجود در برنامه آموزش مهارتهاي زندگي دوره متوسطه نظری با توجه به عناصر نه گانه برنامه درسی از منظر معلمان

3- شناسايي آسيب­هاي موجود در برنامه آموزش مهارتهاي زندگي دوره متوسطه نظری با توجه به عناصر نه گانه برنامه درسی از منظر دانش­آموزان

4- شناسایی میزان توافق متخصصان تعلیم و تربیت ،معلمان، و دانش آموزان در زمینه آسیب‌های موجود در برنامه آموزش مهارتهای زندگی دوره متوسطه با توجه به عناصر نه گانه برنامه درسی

5- اولویت ­بندی اهمیت عناصر برنامه درسی مهارتهای زندگی و زیر مؤلفه های آنها ازدیدگاه متخصصان تعلیم وتربیت

6- اولویت بندی اهمیت عناصر برنامه درسی مهارتهای زندگی و زیر مؤلفه های آنها از دیدگاه معلمان

7- اولویت بندی اهمیت عناصر برنامه درسی مهارتهای زندگی و زیر مؤلفه های آنها از دیدگاه دانش آموزان

8- ارائه راهکارهایی به منظور کمک به تدوین بهتر برنامه آموزش مهارتهای زندگی متناسب با نیازها و شرایط دانش آموزان دوره متوسطه نظری.

سوالات پژوهش

سوالات کلی:

1- آسيب­هاي موجود در برنامه آموزش مهارتهاي زندگي دوره متوسطه نظري با توجه به عناصر نه گانه برنامه درسی از منظر متخصصان تعلیم و تربیت، معلمان، و دانش‌آموزان کدام است؟ 

2- کدام دسته از عناصر برنامه درسی مهارت های زندگی و زیر مؤلفه های آنها از دیدگاه متخصصان تعلیم و تربیت، معلمان و دانش آموزان از اولویت و ارجحیت بیشتری برخوردار است؟

سوالات ویژه:

1- از دیدگاه متخصصان تعلیم و تربیت، آسيب­هاي موجود در برنامه آموزش مهارتهاي زندگي دوره متوسطه نظري با توجه به عناصر نه گانه برنامه درسی کدام است؟

2- از دیدگاه معلمان، آسيب هاي موجود در برنامه آموزش مهارتهاي زندگي دوره متوسطه نظري با توجه به عناصر نه گانه برنامه درسی کدام است؟

3- از دیدگاه دانش‌آموزان، آسیب­هاي موجود در برنامه آموزش مهارتهاي زندگي دوره متوسطه نظري با توجه به عناصر نه گانه برنامه درسی کدام است؟

4- آیا بین دیدگاه متخصصان تعلیم و تربیت معلمان و دانش‌آموزان در زمینه شناسایی آسیب‌های موجود در برنامه آموزش مهارتهای زندگی با توجه به عناصر نه گانه برنامه درسی تفاوت وجود دارد؟

5- از دیدگاه متخصصان تعلیم و تربیت، کدام دسته از عناصر برنامه درسی مهارتهای زندگی و زیر مؤلفه های آنها از اولویت بیشتری برخوردار است؟ 

6- از دیدگاه معلمان، کدام دسته از عناصر برنامه درسی مهارتهای زندگی و زیر مؤلفه های آنها از اولویت بیشتری برخوردار است؟

7- از دیدگاه دانش آموزان، کدام دسته از عناصر برنامه درسی مهارتهای زندگی و زیر مؤلفه های آنها از اولویت بیشتری برخوردار است؟

[1]. Stanton

[2]. Pittman

[3]. WHO

تعداد صفحه : 274

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

:        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :