متن کامل سمینارمقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق گرایش قدرت

مطالعه سیستم زمین شبکه توزیع و تاثیر آن بر حفاظت شبکه

 

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

سمینار برای دریافت درجه كارشناسی ارشد“M.Sc” مهندسی برق گرایش قدرت

عنوان:

مطالعه سیستم زمین شبکه توزیع و تاثیر آن بر حفاظت شبکه

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:

سمینار " مطالعه سیستم زمین در شبكه توزیع وتاثیر آن بر حفاظت شبكه" برای بهبود و تداوم سرویس برق وارائه راهكار اصلاحی جهت سیستم مناسب حفاظتی واتصال زمین تعریف شد. انجام مطالعات در شبكه توزیع با توجه به شرایط محیطی مناطق مختلف و كارائی تجهیزات حفاظتی و اتصال زمین شبكه های 20 كیلوولت و وضعیت خاك و زمین از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و لذا بهینه سازی سیستم حفاظت و اتصال زمین در شبكه توزیع موجب كاهش آسیب دیدگی پرسنل و تجهیزات و افزایش قابلیت اطمینان شبكه برق خواهد شد . برای ایجاد شرایط ایمنی و بالا بردن قابلیت اطمینان و كیفیت تغذیه در شبكه های توزیع برق از سیستم های حفاظتی استفاده می .شود در این سمینار سعی شده است سیستم زمین و سیستم حفاظت شبكه های توزیع،تئوری عدم تقارن درشبكه های توزیع،اثر هارمونیك ها در نامتعادلی شبكه مورد بررسی قرارگرفته و دستورالعمل های عملی پیشنهادی از استاندارد IEEE جهت زمین كردن شبكه توزیع در فصل پنجم آورده شده است . درخاتمه گزارش راهكارهای اصلی جهت بهبود سیستم حفاظت و اتصال زمین ارائه شده است.

مقدمه:

یكی از مهمترین بخش های یك سیستم قدرت بهم پیوسته وبزرگ، سیستم توزیع انرژی الكتریكی است، این مجموعه كه وظیفه برق رسانی نهایی و مستقیم به مصرف كنندگان را برعهده دارد هرچند كه با سطوح ولتاژ بالایی سروكار ندارد، اما پیچیدگی و وسعت آن به مراتب بیشتر از دیگر بخش های سیستم قدرت است.همین مساله باعث شده است تا انجام تحقیقات ومطالعه بر روی این سیستم، دشوارتر وحفاظت ونگهداری از آن بسیار حساس تر باشد. یكی از اولین نیازمندی ها در هر سیستم تغذیه آن است كه چنین سیستمی به خوبی طراحی شود و درمرحله بعد به خوبی مورد نگهداری قرار گیرد تا تعداد خطاهایی كه ممكن است در آن رخ دهد، محدود شود.درارتباط با سیستم های توزیع نیز ابزارهای چندی وجوددارند كه برای كمك به برآوردن شرایط ایمنی، قابلیت اطمینان وكیفیت تغذیه مورد بهره برداری قرار میگیرند. مهم ترین این ابزارها سیستم های حفاظتی هستند . سیستم های حفاظتی برای برطرف كردن خطاها و محدود ساختن خرابی در تجهیزات سیستم های توزیع نصب میشوند. مهمترین علل رخداد خطا در شبكه های توزیع عبارتند از : باد و توفان، نقصان عایقی، حرارت و شاخه های درختان و حیواناتی كه باعث اتصالی در مدارهای الكتریكی میشوند. بسیاری از خطاها دارای طبیعتی گذرا هستند و اغلب بدون از دست دادن تغذیه و یا با زمان بسیار كم قطع مدار برطرف میشوند حال آنكه خطاهای ماندگار به خروج طولانی تری میانجامد. برای اجتناب از خرابی، باید در تمام مدارها و تجهیزات الكتریكی، حفاظتی مناسب و قابلیت اطمینان نصب شود. رله های حفاظتی ابزارهایی هستند كه قسمت آسیب دیده را از كل مدار خارج میكنند تا پیوستگی تغذیه در نقاط دیگر سیستم همچنان حفظ .شود این امر نهایتاً به یك سرویس خدمات رسانی انرژی الكتریكی با پیوستگی بیشتر و كیفیت بهتر خواهد انجامید. هر طرح حفاظتی باید بر اساس اصول زیرصورت پذیرد : - قابلیت اطمینان : توانایی سیستم حفاظت برای عملكرد صحیح - سرعت : حداقل زمان عملكرد در رفع خطا 3 - گزینش پذیری: جداكردن قسمت آسیب دیده از قسمت سالم شبكه - هزینه : حفاظت مناسب با صرفه جویی در هزینه برای حفاظت خطوط تغذیه شعاعی كه تحت ولتاژ 20 كیلوولت ویا كمتر ازآن كار میكنند معمولاً از رله اضافه جریان تأخیری به همراه رله های آنی (Instantaneous) استفاده میشود كه سابقاً این خطوط تنها توسط فیوزهای HRC حفاظت میگردید. عملكرد مناسب سیستم حفاظتی و اتصال زمین شبكه فشار متوسط سبب افزایش ایمنی و قابلیت اطمینان سیستم برق میباشد با توجه به نتایج حاصل از این پروژه میتوان عملكرد قطع كننده ها در مقابل اضافه ولتاژ و اضافه جریان را بهبود بخشید و میزان خاموشی ها را كاهش داد كه این امر موجب افزایش طول عمر مفید تجهیزات شبكه و كاهش انرژی توزیع نشده می .شود در این سمینار سعی شده است كه كلیه جوانب سیستم زمین ،سیستم حفاظتی و عوامل موثر در عملكرد نامناسب سیستم حفاظتی مورد بحث وبررسی قرار گرفته ونهایتا دستورالعمل های عملی جهت زمین كردن سیستم از استاندارد IEEE آورده شده ودر فصل آخر راهكارهای پیشنهادی به تفكیك فصل ها ارائه شده است كه میتواند بعنوان خطوط راهنما و مسیر حركت آینده سمینار كه در قالب پایان نامه كارشناسی ارشد، مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد .

تعداد صفحه :171

قیمت : 14700 تومان

----

پشتیبانی سایت :       

*         serderehi@gmail.com


20 Comments

دیدگاهتان را بنویسید