متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : تاثیر سرعت و درجه حرارت و میزان کشش ماشین تکسچرایزینگ روی خواص نخ نایلون 6 تکسچره و پارچه حلقوی پودی حاصل از آن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – تکنولوژی

عنوان:

تاثیر سرعت، درجه حرارت و میزان کشش ماشین تکسچرایزینگروی خواص نخ نایلون 6 تکسچره و پارچه حلقوی پودی حاصل از آن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

در متداولترین روش برای تولید نخهای تکسچره یعنی تاب مجازی، جهت تثبیت فرم ایجاد شده در نخ از حرارت استفاده می شود. از این رو حرارت یکی از عوامل مهم در تکسچرایزینگ به حساب می آید.

از سوی دیگر افزایش نظم به میزان کشش بستگی دارد. از این رو کشش الیاف مصنوعی برای کسب ثبات در برابر نیرو و داشتن تغییرات و برگشت پذیری الاستیک قبل از به کار گرفته شدن در صنعت نساجی ضروری می باشد.

در این تحقیق با توجه به کاربرد وسیع و خواص مناسب الیاف نایلون، اثر درجه حرارت و کشش روی خواص مختلف نخ تکسچره شده نایلون ازقبیل استحکام ، ازدیاد طول، کار تا حد پارگی، تجعد و رنگ پذیری پارچه حلقوی پودی حاصل از آن، مورد بررسی قرار گرفته است.

با توجه به نتایج به دست آمده از آزمایشات روی نخ نایلون L.O.Y شرکت الیاف با دانسیته خطی (40/10/1 دنیر) و (70/24/1 دنیر)، مناسب ترین درجه حرارت در محدوده دمایی 170 – 180 درجه سانتیگراد، بدست آمد.

بعد از دمای 195 درجه سانتیگراد استحکام و ازدیاد طول به شدت کاهش می یابند.

درطول آزمایشات با افزایش درجه حرارت، ازدیاد طول، تجعد افزایش و استحکام و جذب رنگ کاهش یافت و نیز حجم نخ کم شده و نخ مات شد.

با افزایش میزان کشش، ازدیاد طول، جذب رنگ و تجعد کم شده و حجم نخ یکنواخت گشته و تعداد نقاط بسته (استرچ نشده) کم شده و نخ براق ترگشت ولی استحکام افزایش یافت. مناسب ترین درجه کشش در نخ 40 دنیری 3.18 برای کشش اولیه و 1.095 در کششحین تکسچرایزینگ بود. در نخ 70 دنیری نیز مناسب ترین مقدار کشش اولیه 3.11 و کششحین تکسچرایزینگ 1.05 به دست آمد.

در مورد سرعت نیز، با افزایش سرعت، استحکام افزایش و ازدیاد طول کاهش یافت. بهترین مقدار سرعت در نخ 70 دنیری در محدوده 600 – 580 متر بر دقیقه، و در نخ 40 دنیری 600 – 550 متر بر دقیقه به دست آمد.

مقدمه:

نخهای فیلامنتی معولاً صاف، بی فر وموج و شکننده بوده و دارای خواص لازم برای بافت پارچه نیستند، لذا با توجه به استحکام، شستشوی راحت تر و قیمت تمام شده پایین (خط تولید کوتاه) که مزایای آنها به شمار می رود و نیز به جهت بهبود بخشیدن به خواص آنها تحت عملیات تکسچرایزینگ قرار می گیرند.

در متداول ترین روش تکسچرایزینگ (تاب مجازی) تثبیت تغییر فرم روی نخ در اثر گرم و سرد نمودن آن صورت می پذیرد. از این رو حرارت یکی از عوامل مهم تکسچرایزینگ محسوب میشود. جهت تاثیر سریع تر نیروهای پیچشی حاصل از تاب و نیز افت تنش سریع تر این نیروها در ابتدای منطقه تاب از یک هیتر برای حرارت دادن نخ فیلامنتی استفاده می شود. به عبارت دیگر نقش منطقه حرارتی، بالا بردن درجه حرارت نخ تابیده شده و نگهداری حرارت برای مدت معین ، جهت شکسته شدن پیوندهای بین مولکولی است.

به طور کلی نقش منطقه حرارتی همراه با تاب دهنده تولید نخهای تکسچره است که از خاصیت فنریت بالا برخوردار بوده و به عبارت دیگر تجعد با کثرت زیاد در طول فیلامنتها شکل گیرد.

از آنجایی که در الیاف مصنوعی کشیده نشده مناطق بلورین در جهات مختلف قرار داشته و مولکول های زنجیره ای در مناطق آمورف بدون آرایش و نظم قرار گرفته است، لذا در اثر وارد آمدن نیرو به لیف در جهت محور آن، مناطق بلورین در راستای محور قرار گرفته و مولکول های زنجیره ای در مناطق آمورف هم نظم و آرایش بیشتری پیدا میکند. و مقدار افزایش نظم به میزان کششبستگی دارد. (کشش لازم برای نخهای فیلامنتی را ممکن است به صورت جداگانه و قبل از تکسچره کردن یا همزمان با انجام تکسچرایزینگ اعمال کنند.)

با توجه به این نکات و نیزاینکه نایلون به دلایل مختلف بسیار در صنعت نساجی مورد استفاده قرار گرفته، بر آن شدیم تا تاثیر درجه حرارت و کشش را روی خواص مختلف نخ تکسچره (ازدیاد طول، استحکام، تجعد، ..) و درجه رنگ پذیری پارچه پودی حاصل از آن بررسی کنیم. در این تحقیق ابتدا کلیاتی در مورد نایلون و صنعت تکسچرایزینگ مطرح گشته و سپس تمام آزمایشات جهت تعیین خواص مهم نخ تکسچره تشریح می گردد و در پایان با توجه به مسائل آماری نمودارهایی ترسیم گردیده و تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری انجام می شود. بدین ترتیب که در چه محدوده دمایی هیتر، و چه میزان کشش، مناسب ترین خواص ممکن برای نخ تکسچره وجود دارد.

فصل اول:

تحقیقات انجام شده قبلی

1-1- الیاف نایلون:

تولید نایلون در حقیقت باز کننده راه به سوی تولید تعداد زیادی از الیاف مصنوعی دیگر با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت بوده است و به عبارت دیگر تولید الیاف با تعیین خواص از قبل را امکان پذیر ساخته است. اولین لیف مصنوعی موفق نایلون 66 بود.

نایلون ها از طریق ذوب ریسی تهیه شده و پس از خروج از رشته ساز، نایلون دارای آرایش یافتگی زیادی نمی باشد. الیاف نایلونی معمولا دارای سطحی صاف و قاعده ای دایره ای شکل بوده و با انتخاب شکل های مختلف برای روزنه های رشته ساز می توان سطح قاعده غیر دایره ای شکل برای الیاف مصنوعی کسب نمود که خواصی مانند وزن مخصوص و قدرت عایق بندی گرمایی را تغیر داد.

نایلون 6 مدت کوتاهی بعد از تولید نایلون 66 به بازار عرضه گردید. نایلون 6 از پلیمریزاسیون افزایشی کاپرولاکتم بعد از باز شدن شکل حلقه ای آن تهیه می گردد. خواص نایلون 6 با نایلون 66 تشابه زیادی دارد. در جدول 1-1 خواص نایلون 6 در مقایسه با نایلون 6 6 آورده شده است.

تفاوت اساسی در دمای ترانزیسیون اولیه (ذوب) است که برای نایلون 6 کمتر از نایلون 66 می باشد.

انواع دیگری از نایلون با تعداد کربن های متفاوت نیز مانند نایلون 11 و.. وجود دارند. در این تحقیق با توجه به تولید نایلون 6 در ایران از این نوع نایلون استفاده شده است.

تعداد صفحه : 259

قیمت : 14700 تومان

—-

پشتیبانی سایت :        *       asa.goharii@gmail.com


6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید