متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر

با عنوان : مقايسه چهار طرح ضرب كننده RNS

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه اميركبير

دانشكده كامپيوتر

گرايش معماري كامپيوتر

 پروژه كارشناسي ارشد

عنوان :

مقايسه چهار طرح ضرب كننده RNS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است

چكيده

هدف از اين پروژه مقايسه چهارطرح ضرب كننده RNS مي باشد. بدين منظور با بهره گيري از پياده سازي اين چهار طرح با نرم افزار VHDL به مقايسه آنها مي‌پردازيم. RNS يك روش نمايش اعداد است كه در آن هر عدد به وسيله باقي مانده‌هاي تقسيم آن بر مجموعه اي از اعداد دو به دو نسبت به هم اول نمايش داده
مي شود. با كمك قضيه باقي مانده چيني، اثبات مي شود كه در RNS نمايش هر عدد منحصر به فرد مي باشد براي ضرب در RNS نياز به ضرب پيمانه اي خواهد بود. روشهاي ضرب پيمانه اي برحسب اينكه كاهش به پيمانه، در كدام مرحله ضرب انجام گيرد. به دو دسته «كاهش در حين ضرب (RDM)» و «كاهش بعد از ضرب (RAM)» تقسيم مي شوند. دو طرح اول اين پروژه با تكنيك RAM و دو طرح دوم با تكنيك RDM كار مي‌كنند.

مقدمه

همانطور كه مي دانيم ضرب پيمانه اي در علم رمزنگاري نقش مهمي ايفا مي كند. از جمله روشهاي رمزنگاري كه به ضرب كننده پيمانه اي سريع نياز دارد، روش رمزنگاري RSA مي باشد كه در آن نياز به توان رساندن اعداد بزرگ در پيمانه هاي بزرگ مي باشد. معمولاً براي نمايش اعداد در اين حالات از سيستم باقي مانده (RNS) استفاده مي شود و ضرب (به عنوان هسته توان رساني) در اين سيستم به كار مي رود.

در اينجا براي آشنايي بيشتر به توضيح سيستم عددي باقي مانده مي پردازيم و به كاربردها و فوايد آن اشاراتي خواهيم داشت.

– كاربردهاي RNS

سيستم عددي باقي مانده در چند دهه اخير مورد توجه قرار گرفته، زيرا مي توان بعضي از اعمال رياضي را تحت RNS به صورت چند مجموعه زير عمل رياضي تقسيم كرد. ولي به دليل اينكه اين اعمال فقط شامل ضرب، جمع و تفريق هستند از RNS در محاسبات “خاص منظوره” استفاده مي شود. RNS در پياده سازي سريع مسائلي كه شامل تصحيح و تشخيص خطا در سيستم هاي Fault-tolerant و سيستم‌هاي پردازش سيگنال هستند كاربرد دارد. كاربردهايي از قبيل تبديل فوريه سريع، فيلتر ديجيتال و پردازش تصوير از اعمال رياضي سريع RNS استفاده مي كند. RNS راه خود را در كاربردهايي مثل تبديلات تئوري اعداد و تبديل فوريه گسسته پيدا كرده است. همچنين مستقل بودن رقم هاي باقيمانده باعث مي شود كه رخ دادن خطا در يك رقم به رقم هاي بعدي منتقل نشوند كه اين مسأله، باعث ايجاد يك معماري Fault-tolerant خواهد شد. [35],[20]

سيستم عددي RNS در رمزنگاري و به خصوص در روش RSA كاربرد زيادي دارد[35]. البته در RSA از ضرب پيمانه اي جهت عمليات توان رساني استفاده مي‌شود.

در اين پروژه سعي مي شود كه چهار طرح از رويكردهاي ضرب RNS را پياده‌سازي و با هم مورد مقايسه قرار دهيم. اين مقايسه براساس حجم و تاخير طرح ها مي‌باشد. در پياده سازي سعي شده است كه از پيشنهادات مقالات جهت عناصر بكار رفته استفاده شود (بخصوص در دو طرح اول) و در مواقعي كه پيشنهاد خاصي انجام نشده (مثل طرح هاي سوم و چهارم) پيشنهاد مناسب از لحاظ خود من انجام شده است.

در ادامه ابتدا به اصول ضرب RNS و روشهاي بكار رفته براي اينكار اشاره مي‌كنيم. سپس هر يك از چهار طرح را به تفصيل مورد بررسي قرار مي دهيم و در مورد هر طرح، الگوريتم و سخت افزار بيان خواهد شد و سپس تاخير و مساحت آن را تعيين مي كنيم. در نهايت جمع بندي و مقايسه چهار طرح را انجام مي دهيم. در ضمايم نيز كدهاي VHDL نوشته شده را خواهيد يافت.

2- روشهاي ضرب پيمانه اي

اين روشها را مي توان به دو دسته كلي تقسيم كرد. در دسته اول ابتدا عمل ضرب به صورت كامل انجام مي شود و سپس كاهش به پيمانه روي نتيجه آخر اعمال مي شود. اين روشها را Reduction After Multiplication (RAM) مي نامند. در دسته دوم عمل كاهش به پيمانه در هر مرحله ضرب و با هر حاصلضرب جزئي انجام مي شود كه به اين روشها Reduction During Multiplication (RDM) مي گويند[38]. از ميان طرحهاي مورد نظر ما دو طرح اول به دسته اول و دو طرح بعدي به دسته دوم تعلق دارند.

– روش مونتگمري

در روش RDM چون روش كاهش به پيمانه به دفعات تكرار مي شود بايد اين عمل را سرعت بخشيد. يكي از تكنيك هاي پر طرفدار براي اينكار كه در طرحهاي ما نيز به كار رفته روش مونتگمري [2] در كاهش پيمانه است.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :136

قیمت : یازده هزار تومان

—-

پشتیبانی سایت :       

*         serderehi@gmail.com

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :