متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر – گرایش نرم افزار

با عنوان : مدلي مبتني بر نگاشت بيتي و تابع دستور جهت كنترل دسترسي در بانک اطلاعات XML

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه علم و صنعت ایران 

دانشكده مهندسي كامپيوتر

عنوان :

مدلي مبتني بر نگاشت بيتي و تابع دستور جهت كنترل دسترسي در بانک اطلاعات XML

پايان‌نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

در رشته مهندسي كامپيوتر گرايش نرم‌افزار

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است

چکيده

امروزه اطلاعات مستقر بر روي وب به سرعت در حال افزايش است و حجم بسيار زيادي از اين اطلاعات در قالب XML ظاهر شده است. يكي از مزاياي اصلي استفاده از XML ، نمايش داده‌هاي غير ساختيافته است كه قابليت‌هاي بسياري را در اختيار كاربران مي‌گذارد. ويژگي غير ساختيافته بودن اطلاعات و انعطاف‌پذيري XML باعث همه‌گير شدن استفاده از آن شده و در بانك‌هاي اطلاعات نيز مورد توجه قرار گرفته است. بنابراين برقراري امنيت در مستندات XML يك نياز و بحث كليدي مي‌باشد. داده‌ها به هر شكلي كه ذخيره شوند بايد از تهديدهاي ممكن (سرقت، خرابكاري، دستكاري و مواردي از اين قبيل) محافظت گردند. براي جلوگيري از تهديدها، روش‌ها و مدل‌هايي را در بانك‌هاي اطلاعات طرح‌ريزي و پياده‌سازي نموده‌اند. مهمترين اين مدل‌ها، مدل كنترل دسترسي مي‌باشد. اين مدل خود مبتني بر روش‌هاي مختلفي مي‌باشد كه در بانك‌هاي اطلاعات گوناگون به كار گرفته مي‌شوند. در اين پايان‌نامه پس از بررسي روش‌هاي كنترل دسترسي، روشي جديد مبتني بر نگاشت بيتي و تابع دستور جهت كنترل دسترسي در بانك اطلاعات XML پيشنهاد شده است. در روش پيشنهادي سعي بر اين است كه كليه مشكلات و نواقص روش تابع دستور و نگاشت بيتي مرتفع گردد.

واژه‌هاي كليدي: بانك اطلاعات XML، كنترل دسترسي، امنيت، نگاشت بيتي.

اكثر نرم‌افزارهاي كاربردي تجاري، سيستم‌هاي تبادل داده، و شركت‌هاي مختلف داده‌هاي ساختيافته‌ي خود را در بانك‌هاي اطلاعات رابطه‌اي نگهداري مي‌كنند. بانك‌هاي اطلاعات رابطه‌اي نمونه خوبي از بانك‌هاي اطلاعات ساختيافته هستند. بانك‌هاي اطلاعات نيمه ساختيافته مشابه بانك‌هاي سنتي شِماي ثابتي ندارند. داده‌هاي نيمه ساختيافته، خود تعريف مي‌باشند و مي‌توانند مدل ناهمگون‌تري نسبت به داده‌هاي ساختيافته داشته باشند. زبان نشانه‌گذاري توسعه‌پذير XML تكنيك مناسبي براي مدل‌سازي چنين داده‌هايي است [1]، هر چند داده‌هاي ساختيافته و غيرساختيافته نيز مي‌تواند در قالب XML ذخيره شود. نمايش داده‌هاي غير ساختيافته به صورت XML قابليت‌هاي بسياري را در اختيار كاربران مي‌گذارد. ويژگي غير ساختيافته بودن اطلاعات و انعطاف‌پذيري XML و همچنين همه‌گير شدن استفاده از آن باعث شده است كه در بانك‌هاي اطلاعات نيز مورد توجه قرار گيرد. در اين ميان دسترسي به اطلاعات و امنيت اطلاعات مبادله شده بسيار مورد توجه مي‌باشد.

جهت برقراري امنيت در بانك اطلاعات XML مدل‌ها، مكانيزم‌ها و روش‌هايي وجود دارد. در حال حاضر تنها مدل‌هايي كه در برقراري امنيت در بانك اطلاعات XML استفاده مي‌شود مدل‌هاي كنترل دسترسي مي‌باشند. مطابقت مدل‌هاي كنترل دسترسي با مستندات XML و نيز چگونگي استفاده از اين مدل‌ها در بانك اطلاعات XML در اين پايان‌نامه تشريح شده است.

بيشتر كنترل‌هاي دسترسي مرسوم شامل ليست‌هاي كنترل دسترسي [2]، ليست‌هاي قابليت [3] و ماتريس‌‌هاي كنترل دسترسي [4] هستند. هنگامي كه درباره امنيت يك سيستم صحبت مي‌شود “كنترل دسترسي” جنبه‌هاي بسياري را شامل مي‌شود. كنترل دسترسي بايد رسا و قابل فهم باشد و بتواند امنيت دسترسي به داده‌هاي مستقر در يك مكان را پشتيباني نمايد. همچنين در بسياري از سيستم‌ها همچون سيستم‌هاي تراكنشي تجاري و بايگاني‌هاي پزشكي كه شامل داده‌هاي حساس مي‌باشند، كنترل دسترسي در پايين‌ترين سطح (عنصر و يا صفت) مورد نياز است.

كارهاي بسيار زيادي براي توصيف كنترل دسترسي روي مستندات XML از چند سال قبل انجام شده است. برخي از اين كوشش‌ها عبارتند از: تعريف و اجراي خط‌مشئ‌هاي كنترل دسترسي بر روي منابع XML [5]، كنترل دسترسي به مستندات XML توسط تعيين سطوح مجوزها و خط‌مشئ‌هاي انتشار مجوزها [6]، توصيف كنترل دسترسي براي اسناد XML كه ارتباط معنايي با هم دارند [22] و تعريف يك سيستم كنترل دسترسي در پايين‌ترين سطح براي مستندات XML [7]. كنترل دسترسي در پايين‌ترين سطح شامل توصيف موضوع‌هاي مجوز (كاربران يا گروه‌هاي كاربري و يا كامپيوترها)، اشياء مورد دسترسي (المان‌ها و محتواي المان‌ها) و تعيين مجوزهاي دسترسي مي‌باشد. تمركز در اين كار عموماً بر روي توصيف يك زبان براي تعيين محدوديت‌هاي كنترل دسترسي به مستندات XML و همچنين توصيف انواع مختلف خصوصيات و خط‌مشئ‌هاي مرتبط با آن مي‌باشد.

در اين پايان‌نامه روشي جديد مبتني بر نگاشت بيتي [8] و تابع دستور [9] جهت كنترل دسترسي در بانك اطلاعات XML پيشنهاد شده است. در روش پيشنهادي كنترل دسترسي را در پايين‌ترين سطح ايجاد مي‌كنيم. همچنين در روش پيشنهادي سعي شده است كه كنترل دسترسي بامعني ايجاد گردد. كنترل دسترسي با معني را با بهره گرفتن از الگوريتمي كه نقش‌ها را به نگاشت بيتي تبديل مي‌كند مهيا مي‌كنيم. در اين روش تلاش شده است كه مشكلات و نواقص روش تابع دستور و نگاشت بيتي مرتفع گردد.

در فصل اول اين پايان‌نامه پس از معرفي اجمالي بانك اطلاعات XML ، به امنيت در بانك اطلاعات XML مي‌پردازيم. در فصل دوم مدل‌هاي كنترل دسترسي كه براي بانك اطلاعات XML معرفي شده‌اند را بررسي مي‌كنيم. در فصل سوم روش پيشنهادي ارائه مي‌گردد. در فصل چهارم به پياده‌سازي و ارزيابي روش پيشنهادي مي‌پردازيم، و مقايسه‌اي بين مدل‌هاي مختلف كنترل دسترسي و روش پيشنهادي جهت استفاده در بانك‌هاي اطلاعات XML انجام خواهد گرفت. در فصل پاياني به نتيجه‌گيري و كارهاي آتي مي‌پردازيم.

  • آشنايي با XML

زبان XML در سال 1997 توسط كنسرسيوم وب براي رفع محدوديت‌هاي موجود در HTML و اضافه كردن قابليت‌هاي جديد بوجود آمد [1]. تفاوت اصلي XML با HTML در اين است كه XML سعي دارد داده‌ها را طوري نشانه‌گذاري كند كه معناي آنها حفظ شود و در حاليكه HTML داده‌ها را طوري نشانه‌گذاري مي‌كند كه قابل نمايش براي مرورگرها باشد. در واقع XML يك استاندارد باز مي‌باشد و تاكيد آن بر روي معناي داده‌هاست در حاليكه تأكيد HTML بر نمايش داده مي‌باشد. XML. يك استاندارد پايه است كه وابستگي به رسانه‌ها، سيستم عامل‌ها و ديگر سيستم‌ها را ندارد. به منظور حفظ معناي داده‌ها، XML ابر داده[1] كه توصيف كننده داده مي‌باشد را نيز همراه آنها ذخيره مي‌كند.

XML زير مجموعه ساده شده‌اي از زبان SGML مي‌باشد. زبان SGML يك زبان عمومي و پيچيده براي نشانه‌گذاري داده‌هاست كه در دهه 80 بوجود آمد و پدر زبان‌هاي نشانه‌گذاري محسوب مي‌شود. قابليت‌هاي زياد اين زبان آن را بيش از اندازه پيچيده كرده است، بطوري كه كنسرسيوم وب آن را بعنوان جانشين HTML مناسب ندانسته و تصميم گرفت زير مجموعه ساده شده‌اي از آن را با نام XML جانشين HTML كند. زبان XML در واقع يك ابر زبان ناميده مي‌شود. چرا كه كاربر بسته به نيازهايي كه دارد مي‌تواند با بهره گرفتن از آن زبان نشانه‌گذاري جديدي براي داده‌هايش ايجاد كند.

XML همچنين قادر است ساختار داده‌هاي ذخيره شده را نيز به‌همراه معناي آنها حفظ كند. اين زبان داراي هيچ برچسب از پيش تعريف شده‌‌اي نيست و تمامي برچسب‌ها برحسب نياز توسط كاربر تعريف مي‌شوند. قابليت‌هاي XML و اجزاء همراه آن، اين زبان را به زبان قابل حمل و استاندارد براي كاربردهاي مختلف تبديل كرده است.

فايل‌هاي XML داراي قابليت متني هستند به‌طوري كه مي‌توان آنها را در ويرايشگرهاي متني ويرايش كرد. يك فايل در XML از دو قسمت متن و علائم نشانه‌گذاري تشكيل شده است كه در قسمت متن داده‌هاي اصلي ذخيره مي‌شود و در قسمت علائم نشانه‌گذاري، ابرداده‌ توصيف كننده متن قرار مي‌گيرد. XML از يك سو با ذخيره فايل‌هايش در قالب متني و استفاده از علائم نشانه‌گذاري‏ فهم معناي داده‌هاي ذخيره شده را براي انسان ممكن مي‌سازد و از سوي ديگر با در اختيار قرار دادن اين فايل‌ها در يك قالب ساختيافته براي برنامه‌ها، پردازش آن را براي كامپيوتر ساده مي‌كند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :111

قیمت : یازده هزار تومان

—-

پشتیبانی سایت :       

*         serderehi@gmail.com

ودسرابی

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :