دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده فارسی

گياه پسته وحشی (Pistacia Khinjuk) اسانس بدست آمده از اين گياه  دارای خواص ضدباكتريايي مي باشد. اشرشیا کلی عامل درصد بالایی از عفونت های زخم جراحی می باشد. بنابراین مطالعه حاضر به منظور بررسی تغییرات فاکتورهای بیوشیمیایی در استفاده از عصاره هیدروالکلی گیاه پسته وحشی در درمان زخم عفونی ناشی از اشرشیا کلی در مدل حیوانی موش صحرایی انجام گرفت. در این تحقیق تعداد 30 سر موش صحرایی نر سفید تهیه و پس از تراشیدن موضع جراحی، در ناحیه پشت و بین دو کتف، برشی دایره‌وار به قطر 5/1 سانتی متر ایجاد شده و پوست ناحیه مذکور در شرایط استریل همراه با بافت همبند زیرین آن تا رسیدن به عضله کاملاً جدا گردد.جهت عفونی نمودن زخم ها، پس از گذشت 24 ساعت از ایجاد زخم، در تمامی موش‌ها، 6-5 قطره از باکتری با رقت cfu/ml 106 در محل زخم تلقیح گردید. در گروه آزمایش، 4ساعت پس از تلقیح باکتری، سطح ضایعه کاملاً با عصاره پسته وحشی آغشته گردید و سپس تا 16 روز و به فاصله 24 ساعت، سطح ضایعه کاملاً با این عصاره آغشته می‌شد. اما در گروه شاهد، هیچ‌گونه تیماری برروی زخم‌ها در طول دوره آزمایش روزانجام نشد. سپس در روزهای 5، 10 و 16 از محل زخمها نمونه برداری شده و فاکتورهای هیدروکسی پرولین، هگزوزآمین و پروتئین تام مورد بررسی قرار گرفت.نتایج حاصله افزایش معنی داری را در میزان هیدروکسی پرولین وهگزوز آمین و  پروتئین تام در گروه درمان شده در مقایسه با گروه کنترل نشان داد .در نتیجه می توان بیان داشت که، عصاره حاصل از این گیاه می تواند باعث مهار رشد باکتری اشرشیا کلی در زخم عفونی شده با این باکتری در مدل حیوانی موش صحرایی شده و از این طریق منجر به تسریع روند التیام زخم گردد.

 

کلمات کلیدی: التيام زخم عفوني، اشریشیاکلی، پسته وحشی.

مقدمه و هدف

در كشور ما استفاده از طب سنتي و استفاده از گياهان دارويي از ديرباز مورد توجه طبيبان بوده و در حال حاضر عليرغم پيشرفت چشمگير علوم دارويي  ، شاهد اين هستيم كه اعتقاد عجيبي به گياهان دارويي وجود دارد .

نيازمندي به گياهان دارويي زماني جدي تر  پيگيري شد كه طبق آمار رسمي سازمان بهداشت جهاني (WHO) ، گفته شد داروها با منشا شيميايي در وهله اول يك سم به حساب مي آيد و بايد از مصرف بي رويه آن خودداري كرد . آنتي بيوتيك ها جزو داروهايي هستند كه به علت مصرف نادرست ، نسبت به بعضي از سويه هاي باكتري ها مقاوم شده اند . از طرف ديگر گياهان دارويي با توجه به پيشرفت علوم و تكنولوژي ، هنوز جايگاه ويژ‍ ه اي دارند . و به دليل داشتن ارزش دارويي و فراواني گونه هاي مختلف گياهي و نا شناخته بودن اكثر آنها نياز به انجام تحقيقات بيشتر در اين زمينه به خوبي احساس مي شود .

از آنجا كه كشور ما مهد دانشمندان سرامدي بوده كه در خصوص علم طب و استفاده از گياهان دارويي خدمات ارزنده اي به بشريت نموده اند و از نظر اقليمي و آب و هوايي تنوع جغرافيايي وسيعي دارد و در اين اقليم تنوع گونه هاي گياهي جالب توجه است كه مي توان با بررسي هاي فتوشيميايي و رديابي مواد موثر دارويي ، نسبت به شناسايي و معرفي داروهاي گياهي تحقيقات موثري را انجام داد ( 1) .

متاسفانه اكثر گياهان دارويي مفيد كشور ما ناشناخته بوده و اگر هم عده معدودي مورد استفاده مي باشند ، ريشه در طب سنتي دارد و در طب مدرن كمتر از آنها استفاده مي شود ( 1) .

التيام زخم پديده اي است پيچيده كه در آن تعدادي از فرايندهاي سازمان يافته و هماهنگ از قبيل بازسازي سلول هاي پارانشيمي ، مهاجرت و تكثير سلول هاي بافت همبند ، ساخت پروتئين هاي بافت زمينه و طراحي مجدد بافت همبند و اجزا پارانشيمي ، كلاژني شدن و دوام و استحكام يافتن زخم ها دخالت دارند .

التيام زخم مجموعه اي از وقايع سلولي است كه مستلزم جذب سلول ها به محل زخم ، تزايد سلولي و تجمع ماده زمينه اي بافت همبند جديد است .

بشر همواره در پي يافتن ماده اي كه بتواند سبب تسريع التيام زخم ها گردد كه براي اين هدف

، گياهان و مواد شيميايي مختلف را مورد آزمايش قرار داده است . اين مواد را مي توان به دو دسته طبيعي و مصنوعي تقسيم كرده كه به دليل اينكه مواد مصنوعي اثرات جانبي و هزينه بالاي توليد دارد توجه محققين به مواد طبيعي جلب شده است .

اشرشیا کلی به سبب بعضي از آنتي بيوتيك هاي مورد استفاده جهت مقابله با عفونت هاي ايجاد شده مقاوم شده است . متاسفانه درصد مقاومت نسبت به اين آنتي بيوتيك ها نيز روز به روز افزايش مي يابد از طرفي درصد بالايي از عفونت هاي جراحي ناشي از اين باكتري مي باشد .

در اينجا استفاده از يكي ديگر از داروهاي گياهي به نام عصاره پوسته ريشه گياه پسته وحشی را بر روي التيام زخم عفوني مورد پژوهش قرار گرفته است ، تا در صورت موثر بودن استفاده از آن براي درمان التيام زخم عفوني پيشنهاد شود تا كمك ناچيزي به علم پزشكي و علم دامپزشكي در درمان بهتر عفونت هاي جراحي كرده باشيم .

تعداد صفحه :66

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :