متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : تاریخ و تمدن ملل اسلامی

عنوان : جايگاه و نقش شيخ صدوق در حفظ و گسترش معارف شيعه

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری

 دانشکده علوم انسانی ، گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد «M.A. »

عنوان:

جايگاه و نقش شيخ صدوق در حفظ و گسترش معارف شيعه

استاد راهنما:

 دكتر فاطمه خليلي

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فهرست مطالب

چكيدهعنوان            صفحه

مقدمه

فصل اول : كليات

1-1- دلايل انتخاب موضوع

2-1- سوال اصلي

3-1- فرضيه اصلي

4-1- سوالات فرعي

5-1- فرضيه هاي فرعي

6-1- اهداف پژوهش

7-1- روش پژوهش

8-1- دشواري هاي پژوهش

9-1- سازماندهي پژوهش

10-1- پيشينه تحقيق

11-1- معرفي منابع و ماخذ

فصل دوم : نگاهي به خاندان و زندگاني شيخ صدوق

1-2- معرفي خاندان شيخ صدوق

2-2- ابن بابويه از زمان تولد تا وفات

3-2- سفرهاي شيخ صدوق در جستجوي علم و حديث 

4-2- نظر علما و دانشمندان در مورد شيخ صدوق 

5-2- اساتيد شيخ صدوق

6-2- شاگردان شيخ صدوق

فصل سوم : تأليفات و شرح مختصري از آثار علمي شيخ صدوق

1-3- تقسيم بندي ادواري حديث از زمان پيامبر اسلام(ص) تا پايان عصر شيخ صدوق

2-3- تابيفات و آثار شيخ صدوق

3-3- ويژگي هاي آثار شيخ صدوق 

4-3- شرح مختصري از برخي آثار شيخ صدوق 

فصل چهارم : بررسي اوضاع سياسي – مذهبي در دوران شيخ صدوق

1-4- اوضاع سياسي و موضع گيري عباسيان در مواجهه با تشيع تا عصر شيخ صدوق 

2-4- موضع گيري مذهبي سياسي سامانيان در عصر شيخ صدوق 

3-4- آل بويه و روابط گسترده با فرهنگ تشيع در زمان ابن بابويه 

فصل پنجم : شيخ صدوق در دوران حيات و تاثيرات آن پس از فوت ايشان

1-5- نگارش كتب و حراست از ميراث تشيع

2-5- برگزاري مناظرات كلامي در مواجه با تشيع ستيزي

3-5- تلاش براي رونمايي از چهره حقيقي اهل بيت (ع)

4-5- تلاش در جهت تنظيم اعتقادات شيعه

نتيجه گيري

فهرست منابع و ماخذ                                          

چكيده:

ابوجعفرمحمدبن‌علي(ابن بابويه) يكي از چهره‌هايي علمي برجسته عالم تشيع است كه در قرن‌چهارم هجري مي‌زيسته و با بهره وري از اصالت نژادي، استعداد ذاتي، كوشش در تحصيل علوم ديني و پيروي دقيق از سيره‌هاي علوي، قله هاي علم و فضيلت را فتح كرد و با همت بلند و ذهن پوياي خود در آسمان فضيلت چنان اوج گرفت كه در‌آغاز جواني در شمار حديث شناسان و فقيهان بلند پايه ي مكتب ائمه‌ي معصوم (ع) در آمد.

بعلاوه وي يكي از مولفان كتب اربعه‌ي شيعه به حساب مي‌آيد كه توانسته در آثار خود، سره را از ناسره تميز دهد و آنچه نقل كرده از چنان ارزش علمي برخوردار است كه لقب صدوق و رئيس المحدثين را براي وي برگزيده‌اند.

در اين پژوهش سعي شده است كه زندگي و آثار اين محدث بزرگ با توجه به اوضاع سياسي ، اجتماعي و مذهبي آن روزگار بويژه نقش و تاثير وي در گسترش و تعليم مفاهيم شيعي مورد بررسي و ارزيابي قرار گيرد.

واژگان كليدي: شيخ صدوق ، ابن بابويه ، تشيع ، حديث ، آل بويه

 

مقدمه:

رسول خدا (ص) فرمودند: ((بار خدايا، جانشينان را مورد رحمت و مرحمت قرار ده. سوال شد: اي رسول خدا جانشينان شما چه‌كساني هستند؟ فرمودند: همانها‌كه پس از من ظاهر شوند، احاديث و سنن مرا روايت كنند، و مفاد آن را به مردم آموزش دهند)).

دانسته است كه احاديث پيامبر(ص) و امامان معصوم(ع) پس از قرآن كريم مهمترين منبع شناخت جهان‌بيني اسلامي و احكام و مقررات ديني است كه البته آيات متعددي از قرآن، بر اعتبار و جاودانگي آن گواهي مي‌دهد.

به همين دليل حفظ و حراست اين سرمايه‌ي عظيم فكري و انتقال آن به نسل‌هاي بعد رسالتي بزرگ بشمار مي‌رود كه در طول تاريخ علماي ديني و مجتهدان و بويژه محدثان بزرگ بار اين رسالت را به دوش     كشيده‌اند.

در واقع دانشمندان ديني در طول تاريخ تشيع، در همه جاي جهان اسلام به خصوص در جغرافياي ايران، نقش بسزايي را در تقويت و گسترش فرهنگ شيعي ايفاء نمودند، به خصوص ظهور آنان در قرون سوم و چهارم هجري فصل جديدي بود كه توانست روح در كالبد تشيع بدمد و آن را بارور و پرثمرتر گرداند و مردم را به سوي سرچشمه‌ي زلال اين مذهب سوق دهد و جامعه‌ي شيعي را از مظلوميت اعتقادي نجات بخشدو مجوعه‌ي ايدئولوژيكي تشيع را كه حتي براي خود شيعيان هم‌مشخص نبود، روشن گرداند. هر چند در اين قرن(چهارم هجري‌) علماء و دانشمندان بزرگي مانند نجاشي و كليني(متوفي 329 هـ.ق) و شيخ مفيد (متوفي 413 هـ.ق) كه هر يك وزنه اي براي قدرت اسلام و تشيع به شمار مي‌آمدند، توانستند با تلاشهاي فرهنگي خود، خدمات ارزشمندي را در جهت نشر و گسترش فرهنگ شيعي بر انجام رسانيده و عامل‌مهمي در توسعه‌ي پايدار تشيع گردند. با اين وجود نقش‌شيخ صدوق از تمامي ‌آنان پر رنگ‌تر مي‌نمايد.

ابن بابويه ملقب به رئيس المحدثين و شيخ صدوق ؛ بعد از سال (305 هـ.ق) با دعاي حضرت ولي عصر (عج) در شهر مقدس قم ديده به جهان گشود و پس از فراگيري علوم مقدماتي، علم حديث و فقه را از بزرگان قم مانند پدرش علي بن بابويه و محمد بن حسن بن وليد، پيشواي فقهاي قم و ديگران آموخت و به منظور ديدار با بزرگان تشيع و فراگيري علوم اسلامي و احاديث ائمه‌ي معصوم (ع) به ممالك اسلامي از ري تا بلخ و بخارا و از آنجا تا بغداد و كوفه و مكه و مدينه و ديگر مناطق مسافرت نمود و از مشايخ بزرگ جهان اسلام استماع حديث كرد و توانست كوله بار علمي خود را پر بارتر گرداند و در شمار محدثين بزرگ شيعه در آيد.

1-1- دلايل انتخاب موضوع:

بعد از رحلت پيامبر (ص) حديث به وضع اسفباري گرفتار شد. از يك سو روي كار آمدن خلفا و منع كردن آنها از كتابت حديث و از طرف ديگر افراط و تفريط‌گري‌هاي صحابه و تابعين در ترويج حديث، مشكلات بسياري را رقم زد و از اعتبار حديث كاست. در نتيجه‌گروهي از دانشمندان اسلامي به‌فكر افتادند تا احاديث درست را از نادرست تفكيك كنند، كه در اين ميان بسيار زياد است، وي به عنوان يكي از سه نويسنده‌ي كتاب‌هاي‌مرجع در ارتباط با حديث، تمامي اخبار و احاديث را با سلسله سند آن ضبط كرده است. هم چنين نقش بسيار والايي در حفظ و گسترش معارف شيعي داشته و متخصص شناخت حديث بود و تا اطمينان نمي كرد كه حديثي معتبر است، هرگز آن را نقل نمي‌كرد و به همين دليل است كه به رئيس المحدثين، شهرت دارد. وي در شناخت احاديث آگاه و در حفظ منابع و جمع آوري آنها بسيار كوشا بود تا جايي‌كه با گذشت بيش از هزار سال هنوز تاليفات شيخ اعتبار و ازرش‌هاي خود را حفظ كرده است.

2-1- سوال اصلي:

شيخ‌صدوق تا چه‌ميزان در حفظ، استمرار و گسترش معارف شيعي نقش داشته و تا چه اندازه در اين ارتباط موفق بوده است؟

3-1- فرضيه‌ي اصلي:

شيخ صدوق كه در محضر اساتيد و علماي شيعه‌ي زمان خويش تلمذ نموده بود، به عنوان يكي از محدثين بنام عالم تشيع و به واسطه‌ي مسافرت هاي مكرر در مناطق علمي عصر خود توانست دستاوردهاي خويش را در عرصه‌‌ي علم حديث با موشكافي و ريز بيني‌هاي عالمانه، سره را از ناسره تميز دهد و نام خود را به عنوان يكي از صاحبان كتب اربعه‌ي شيعه به ثبت برساند.

بعلاوه تاليف حدود سيصد عنوان‌كتاب در باب موضوعات مرتبط با تشيع و تلاش جهت‌پرورش شاگردانش زبده و كوشش در برگزاري مناظرات‌كلامي در واكنش به تشيع‌ستيزي عصر وي مي‌تواند، سهم قابل توجهي از موفقيت‌هاي تشيع را در اين عرصه به وي اختصاص داد.

تعداد صفحه : 110

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

:        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :
 
 
Categories: تاریخ