دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته تاریخ

گرایش : ايران دوره اسلامي

عنوان : بررسي علل و زمينه هاي گرايش به تشيع در دوران آغازين صفوي

دانشگاه سیستان و بلوچستان

پايان نامه كارشناسي ارشد رشته تاريخ

گرايش ايران دوره اسلامي

عنوان:

بررسي علل و زمينه هاي گرايش به تشيع در دوران آغازين صفوي

استاد راهنما :

دكتر عباسعلي آذر نيوشه

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فهرست مطالب:

بخش اول : بيان مفاهيم. 7

فصل اول : مقدمه. 8

بيان مساله : 8

اهداف تحقيق : 9

سؤالات تحقيق : 9

فرضيات تحقيق : 9

فصل دوم : معرفي و نقد منابع و مآخذ. 9

منابع ايراني : 9

منابع خارجي : 12

تحقيقات جديد : 13

فصل سوم : بيان مفاهيم. 13

ايران.. 13

مشروعيت: 14

ايدئولوژي: 15

جنبش ( نهضت ): 15

حاكميت  : 15

حكومت : 16

دولت: 16

هويت: 16

دولت ـ كشور : 17

نتیجه. 22

فصل دوم : سیر گرایش به تشیع قبل از دوران صفوی. 24

فصل اول : تاریخچه پيدايش شيعه. 25

1 ) آراء مورخين در پيدايش تشيع. 25

2 ) تشيع در ايران.. 28

فصل دوم : تعامل تشیع و مذاهب دیگر. 28

1 ) وحدت گرایی اسلامی در اندیشه شیعه. 28

2 ) ‌ تشيع از ديد ايرانيان.. 30

3 ) شيعه اسماعيليه و انشعابات آن : 31

4 ) پیوند های تشیع و تصوف : 32

فصل  سوم:  تشیع تا پایان دوران آغازین صفوی. 37

فصل اول : مذهب در دوره تيموريان.. 38

1. نگاهی به اوضاع شيعه در ايران قبل از صفويه : 38

2 .  سربداران : 39

3 . مرعشيان مازندران : 40

4 . حروفيان : 41

5 . مشعشعيان : 42

6 . اهل حق : 44

7 . حيدريه : 45

8 . نقطويان : 46

فصل  دوم : پادشاهان دوره آغازين صفوي.. 47

1 ) شاه اسماعیل اول مؤسس سلسله صفویه : 47

2 ) شاه طهماسب صفوى.. 48

3 ) نقش پادشاهان صفوي در گسترش گرايش مردم به مذهب شيعه : 49

فصل سوم : علماي دوره آغازين صفوي.. 51

1 ) تعامل علما و پادشاهان.. 51

2 ) تلاش براي ترجمه متون ديني به فارسي : 53

3)  کنش ها و واکنش های مردمی… 55

فصل چهارم  : نگاهی به نتایج نهضت هاي  مذهبي شيعه در دوره آغازین صفوی.. 55

نتیجه. 59

منابع و مأخذ. 62

منابع : 63

سفرنامه ها : 64

مقالات : 64

تحقيقات جديد : 64

ضمایم. 69

چكيده
پس از سقوط دولت ساساني و تغيير دين مردم ايران از زرتشتي به اسلام ، نگرش‌هاي مختلفي از سوي مردم كشور مغلوب نسبت به مذاهب و گرايش‌هاي مختلف موجود در اين دين پديدار گرديد. در مجموع مذهب تشيع با توجه به ديد بازترنسبت به جامعه ، قبول نمودن بسياري از آداب و سنن باستاني جامعه ايراني و شباهت داشتن بسياري از عقايد موجود در اين مذهب با دين زرتشت از اقبال بيشتري برخوردار شده و بدين ترتيب به مرور قسمت بزرگي از جامعه ايراني را دربر گرفت.

در اوايل قرن دهم هجري قمري خاندان صفوي با تكيه بر اين مذهب اقدام به تشكيل اولين دولت ملي در ايران نموده و به تقابل با دو حكومت سني مذهب در دوسوي خود ( عثماني و ازبك ) پرداختند. صفويان از آنجا كه خود را فرستاده از طرف خداوند مي دانستند براي رسيدن به مقصود خودتلاش كردند. گروهی از علما نيز كه با به وجود آمدن اين دولت بارقه اميدي براي رسيدن به مقصود و تثبیت موقعیت شیعه در ايران مشروعيتي كه حكومت تنها به بركت آن مي توانست پابرجا باشد ، به ياري اين حكومت پرداختند ، صفويان نيز تنها براساس برداشت خود از دين و مذهب عمل نمودند. آنان با بهره گرفتن از تجربيات فراواني كه توسط نهضت‌هاي شيعي قبل فراهم گرديده بود  توانستند به راحتي به اهداف خود دست يابند.

اين دولت در راستای مقابله با دشمنان داخلی و خارجی خود و ایجاد انسجام در میان ایرانیان از تشيع به عنوان يكی از عوامل تقويت كننده مليت ايراني بهره برد ، تشیعی که به اعتقاد بسیاری مختص حکومت صفوی بود که با آمیزه‌های واقعی شیعیان نیز در تضاد بوده است. این عمل در مناطقی از کشور شکاف‌هاي نسبتا خطرناكي ناشي از تركيب مذهب و قوميت در جامعه‌اي كه با هم در تضاد شديد بودند در پی داشت.

فصل اول : مقدمه
بيان مساله :
در یک بررسی اجمالی از دین اسلام می توان به این نکته به صورت بسیار جدی اشاره کرد که نوع برداشت‌های افراد در این دین در بسیاری از وجوه با هم تفاوت و حتی متعارض می‌باشد. یکی از مهمترین کانون‌های تعارض در بین پیروان این دین ، نوع نگاه به ارتباط بین حکومت و سیاست می‌باشد. گروهی از این افراد معتقدند که دین تنها باید به خود محدود بوده و با سیاست هیچ ارتباطی نداشته باشد. چون هر پرچمی که قبل از حکومت امام زمان ( عج ) برافراشته گردد محکوم به شکست است[1]. برخلاف این نظر گروهی دیگر از مسلمانان بر این اعتقادند که دین بدون سیاست هیچ گونه ارزشی نداشته و سیاست نیز بدون دین راه بجایی نخواهد داشت.[2]

هر حكومتي در هنگام تشكيل به دنبال نوعي از مشروعيت مي‌گردد كه فلسفه وجودی حضور خود را درمنطقه توجيه نمايد. پس از رسيدن به اين مقصود در جهت حفاظت از خود در مقابل دشمنان داخلي و خارجي ايده و انديشه‌اي را طلب كرده كه با بسط آن آينده خود را بيمه نموده و با طيب خاطر به فعاليت خود ادامه دهد.

اين چنين حكومتي بايستي از چنان زيرساخت‌هايي برخوردار باشد كه تا مدت‌ها به فعاليت خود ادامه دهد ( مانند مشروعیت مردمی ، وحدت در هیات حاکمه و … ). شناخت چنين زير ساخت‌هايي و چگونگي رسيدن به آن توسط يك حكومت امري است كه مورد توجه تمام حكومت‌هاي بعد قرار گرفته تا از آن در جهت نيل به اهداف خود استفاده نمايند. مذهب تشيع نيز به عنوان يك زير ساخت در پابرجا نگهداشتن حكومت صفويان عمل كرده است. صفويان با روش‌هاي مختلف مردم را به اين مذهب دعوت كرده و از اين طريق فلسفه وجودي خود را مهيا نموده‌اند. از سوي ديگر به علت وجود دو دشمن قدرتمند در دوسوي كشور- عثماني و ازبك – لزوم استفاده از قدرتي عظيم در داخل بر آنها روشن گرديد كه با تركيب مذهب تشيع و تعصب ايراني سعي در نيل به اين مقصود داشتند كه موفق بودن يا نبودن آنان در اين تصميم امري است كه در اين تحقيق سعي مي شود به آن پاسخي مناسب داده شود.

بر اساس نگرشي ديگر به نظر مي‌رسد كه تا قبل از تشكيل چنين حكومتي شیعیان نسبت به عناصر      غير ايراني و سني نگرش منفي نشان مي‌دادند كه حاضر به پذيرش همچنين دولتي شده و با خون خود در موارد مختلف از آن حفاظت نمودند. اين فرضیه نيز بايستي با كنكاش فراوان مورد نقد و بررسي قرار گرفته و در پايان تحقيق به آن پاسخ جامعي داده شود.

بدون شك در تشكيل هر حكومت عوامل و بسترهايي بوده است كه يكي از اين عوامل در تشكيل حكومت صفوي را مي توان نهضت‌هاي شيعي زمان تيموريان و قبل از آن دانست ، این مفروض در قسمت‌هایی از تحقیق به عنوان زمینه‌های تشکیل حکومت صفوی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تعداد صفحه : 72

قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

:        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :
 
 
Categories: تاریخ

3 Comments

Comments are closed.