متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : تاریخ

عنوان : بررسي وتحليل وطن گزيني اعراب در خراسان (قرن اول)

دانشگاه آزاد اسلامی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد «M.A»

بررسي وتحليل وطن گزيني اعراب در خراسان (قرن اول)

سال 1395

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

فصل اول-کلیات تحقیق

 

1-1-بيان مساله

نخستين گروه از مهاجران عرب به ايران ؛ نيرو هاي نظامي ؛ فرماندهان و واليان بودند. اين افراد كه عمدتا در قالب سپاه با ماموريت هاي سياسي و اداري اعزام مي شدند ؛ بستگان وافراد قبيله خود را نيز همراه مي بردند.در نتيجه بافت منطقه از منظر سياسي _فرهنگي و اجتماعي اندك  دگرگون شد.

دليل ديگري كه مي تواند عامل مهاجرت باشد مهاجرت اجباري افرادي بودكه به هر نحوي براي خلافت اسلامي درد سر ساز بودند . از اين رو بيم جان خود را داشتند ؛زيرا در شهرهاي اردوگاهي وجود آنان براي جامعهء و حكومت به نوعي تشنج زا بود ؛ تصميم مهاجرت به سرزمين هاي مجاور گرفتند . يكي از اين سرزمين ها خراسان بود يا بدان دليل كه در مقايسه با سرزمين عربستان از ويژگي هايي نظير محصول و آب وهوا و… مناسب برخوردار بود . از سوي ديگر مهم ترين نكته امنيت و آسودگي اعراب در ناحيه خراسان بود.

از ديگر دليل اين امر مي توان به شرايط آرماني ؛فرهنگي و اجتماعي ايران اشاره نمود كه همواره واز دير باز براي اعراب جنبه سرزمين آرماني داشت .

 

1-2-اهميت ضرورت انجام تحقیق

– اهميت نا حيه خراسان در جغرافياي سياسي يا ژئوپليتيك .

– قدرت يافتن اعراب در ناحيه خراسان و تغيير ماهوي سياست هاي ناحيه خراسان در گذشت زمان .

 

1-3-پیشینه تحقیق

در ارتباط با موضوعات مشابه رساله چندین کتاب و پایان نامه فارسی و عربی وجود دارد، که هر کدام به جهاتی به موضوع مورد نظر اشاره کرده اند. در خصوص وجه تمایز تحقیق ما با کارهای سابق در این زمینه لازم به ذکر است که در منابع فارسی با  موضوع وطن گزینی اعراب در خراسان , بیشتر به بیان کلیات مذکور در این رابطه پرداخته شده  و  منابع خارجی نیز موضوع را به نحو جامع بررسی ننموده اند. از دید ما فضای بحث و بررسی بیشتری وجود دارد.

بلاذری » درباره فتح خراسان می نویسد:

گویند ابوموسی اشعری، عبدالله بن بدیل بن ورقاء خزاعی را روانه جنگ کرد، عبدالله به کرمان رفت و از آن جا به طبسین شد… طبسین دوباروست که یکی را طبس گویند و دیگری را کرین.  آن جا گرمسیر است و دارای نخلستانها و آن دو دژ دروازه های خراسانند.

عبدالله غنیمتی از آنجا به دست آورد. سپس گروهی از مردم نزد عمربن خطاب شدند و در مقابل شصت هزار درهم یا به قولی هفتادو پنج هزار صلح کردند، عمر ایشان را صلحنامه بداد.چون عثمان بن عفان به خلافت رسید در سال بیست و هشت یا به قولی در سال بیست و نه، عبدالله بن عامربن کریز را که بیست و پنج ساله بود ولایت بصره داد، عبدالله از بلاد فارس، آنچه را که گذشت فتح کرد. سپس زیادبن ابی سفیان را بر بصره گمارد و خود به جنگ خراسان شد و احنف بن قیس یا به قولی عبدالله بن خازم بن اسماء بن صلت بن حبیب سلمی را به فرماندهی طلایه سپاه روانه کرد. پیمان صلح طبسین را که [ابن بدیل بسته بود] مجاز داشت. آن گاه ابن عامر خواست که نزدیکترین شهرها را به طبسین، به او بنمایانند. گفتند آن سرزمین کوهستان است. پس احنف بن قیس را بدان جا فرستاد. هیاطله به جنگ احنف شدند… احنف آنان را شکست داد و کوهستان را به جنگ فتح کرد.نیز گویند که احنف آنان را به دژ گریزاند و چون ابن عامر فرا رسید ایشان صلح خواستند ابن عامر به ششصدهزار درهم با آنان صلح کرد. مسلمانان به دلیل آن که به هنگام فتح خراسان، ابتدا طبس را فتح کردند. آن جا را دروازه خراسان می نامیدند.  یاقوت حموی » در «معجم البلدان » در ذیل نام «الطبسان » می نویسد:اعراب آن را دروازه خراسان می دانند زیرا در زمان حکومت عثمان بن عفان که قصد فتح خراسان کردند اولین جایی که فتح کردند طبس بود.

زین العابدین شیروانی در کتاب «ریاض السیاحة » که به سال 1237 ه . ق نوشته است، در شرح و معرفی اقوام ساکن در خراسان می گوید:

از عشایر عرب که در زمان ملوک امویه و خلفای عباسی بدان ولایت آمده اند اکنون زیاده از شصت هزار خانوار می باشند. همچنین در کتاب فرهنگ آبادیهای ایران، جلد مربوط به خراسان که در سال 1910 میلادی در لندن به چاپ رسیده است، در ذکر تعداد عربها خراسان آمده است:

در ناحیه ترشیز عربها دارای 4000 خانه و چادر هستند… در تون و طبس عرب زنگویی دارای 7000 خانه و چادر می باشند.. . در ناحیه قاین و شهر قاین عربها دارای 13 هزار خانه و چادر می باشند. در حال حاضر نیز شماری از عربها در خراسان ساکن هستند که عمدة در جنوب استان مستقر می باشند. این افراد بازماندگان اعقاب و اجداد خود می باشند که در قرون اولیه اسلامی به ایران آمده اند. تعداد دقیق این افراد مشخص نیست و فقط اسامی آنها و تکلم به زبان عربی، معرف قومیت آنان است. از میان این طوایف و تیره ها می توان به گروههای زیر اشاره کرد:خزاعی »، «خزیمه »، «زنگویی »، «شیبانی »، «نخعی »، «لالویی »، «رمضانی »، «خنجری »، «عامری »، «عنانی »، «سالاری »، «بنی اسد»، «فلاحی »، «میش مست » و «بهلولی .

 

1-4-هدف هاي تحقيق

الف-گشودن افق هاي نوين و تاباندن نور به زوايايي كه تا به حال از منظر علمي مغفول مانده بود .

ب) پرداختن به حوزه اي كه تاكنون بدا ن توجه نشده و يا از منظر كنوني مورد توجه قرار نگرفته بود.

 

1-5-سئوالات

الف-دلايل عمده مهاجرت په بوده است؟

ب-چرا آنان به ويژه منطقه ي خراسان راموطن بر گزيدند؟

ج-چرا مهاجران به آساني در بافت خراسان پذيرفته شدند؟

 

1-6-روش تحقیق

روشی که برای این تحقیق به کار گرفته شده است روش توصیفی–تحلیلی است. برای این منظور ازابزارهایی استفاده خواهد شد، از جمله، استفاده از منابع موجود در کتابخانه ها و بانک های اطلاعاتی و …، پس ازجمع آوری منابع و فیش برداری از آن ها، به تشریح و تحلیل مطالب، شناسایی معضلات مربوطه و راه های احتمالی پاسخگویی به آن ها، پرداخته خواهد شد. این پژوهش اساساً با بهره گرفتن از آخرین و جدیدترین مقالات وکتاب ها و اسناد تاریخی و هم چنین منابع معتبر الکترونیکی انجام خواهد شد.روش تجزيه و تحليل داده ها از طريق روش تحليلي استنباطي است.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه : 45

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :
 
 
Categories: تاریخ