متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته :فقه

عنوان : بررسي زندگي و آثار ادبي ابن سكّيت دورقي اهوازي

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

مقدمه

ابويوسف يعقوب بن اسحاق سكّيت يكي از بزرگان ادبيّات عرب در عصر و زمان خويش بود. خانواده ي وي كه از اهالی دورق « شاد گان امروزی» بودند ،  به عراق مهاجرت نمودند . ابن سكّيت و پدرش در بغداد مشغول علم آموزي بودند و همزمان  معلم كودكان آنها در درب القنطره بغداد بودند. ابن سكّيت در علوم مختلف مانند علم لغت، نحو ، شعر و روايت و حتي گياه شناسي ( علم نبات) به درجات والايي رسيد . وحتي شاگرداني در تمام علوم آن زمان تربیت نمود ، كه در فصل جداگانه اي به آنها پرداخته ايم.در كتاب هاي مختلف تاريخي شيعه و اهل سنّت ، موّرخین وي را عالمي بزرگ در علوم گوناگون زماخويش دانسته اند. وي كه از بزرگترين و برجسته ترین اساتید زمان خويش بهره مي برد  كه هم اکنون هم پس از قرن ها مورد استناد اديبان عرب  مي باشند ، مانند: علی بن حمزه بن عبداله بن عثمان معروف به كسائي ، اسحاق بن مرار ابوعمروشيباني ،ابوزكرياء يحيي بن زياد فرّاء ديلمي ،علي بن حازم ، كنيه اش ابوالحسن بغدادي كه غلام كسائي بود، علي بن مغيره (أثرم)، محمد بن مستنير ( قُطرُب)، ابن اعرابي، أصمعي و… .كه در فصول آتي به تفصيل درباره ي آنها بحث خواهيم كرد. و معروفترين شاگردان ابن سكّيت احمد بن داوود بن ونند معروف به ابو حنيفه ي دينوري مي باشد.  و ديگر شاگردان سكّيت    ابو سعيد سُكّري و ابوطالب المفضّل بن سلامه و … مي باشندكه در فصل جداگانه اي به بررسي زندگي و آثارشان خواهيم پرداخت.

بدون ترديد ، چيزي كه باعث جاودانگي نام ابن سكّيت شده است ، تنها مقام علمي و دانش او نبوده است. بلكه درك و شعور باطني والاي او نسبت به ائمه زمان خويش و انجام مسؤوليت بزرگي كه از سوي دو امام بزرگوار زمان وي بر عهده اش گذاشته بودند،  وبا توجه به اينكه تربيت يافته مكتب      اهل بیت بود. در زمانه اي كه ظلم و ستم خلفای عباسی موجب استمرار مظلوميت  شيعيان شده بود .در زمان متوكل به اوج خود رسيد و اكثر شيعيان تقيه مي نمودند. ( مكلّف به تقيه بودند)

بالاخره ابن سكّيت كه در آن عصر پر تلاطم و ديكتاتوري خلفاء عباسي زندگي مي كرد ، تاب تحمل نياورد و با توجه به اينكه همه ي مورخين اتفاق نظر دارند ، كه وي با وجود داشتن مقام علمي و جايگاه

مناسب در دربار خلافت عباسي ، گرايش علوي و شيعي داشت به نظر مي رسد كه متوكل با نقشه ي قبلي و با تحريك حسودان و دشمنان ابن سكّيت  اين سؤال را از او پرسيد. البته شايدانتظار چنين جواب دندان شكني را نداشت .  وبا وجود اينكه مي دانست عاقبت اين حرف چيست ولي لحظه اي درنگ نكرد چون حرف حقّي بود كه به نظر ابن سكّيت به قيمت جانش مي ارزيد . و با وجودي كه خودش اعتقاد داشت وگفته بودكه : جوانمرد از لغزش پايش آسيب جدي نمي بيندولي از لغزش زبانش ممكن است جانش را بدهد  « يُصاب الفتي من عثرة بلسانه و…» ولي اينجاهدف بيشتر از جانش مي ارزيد و آن چنان برايش مقدس بود كه تا پاي جان بر سر اعتقاد و ايمان راسخش مي ماند و با صداي بلند مي گويد : « إن قنبراً غلام علي بن ابيطالب خير منهما و من ابيهما و… »

البته شهادت ابن سكّيت ،  تنها ظلمي نبود كه بر اين دانشمند بزرگوارشيعي واردشد بلكه به خاطر اظهار محبتش به اهل بيت ( عليهم السلام) ومقام و جايگاه علمي او بسياري از معاصرانش براي خوشايندي  بني عباس و يا حسادت وبه دست آوردن مقام و دلايل ديگر كوشيده اند كه ارزش و اعتبار اين شخصيت و قدر و منزلت آثار او را بر ديگران پوشيده نگه دارند . به مانند ديگر علماء شيعه كه تهمت هاي ناروائي به آن ها زده اند،  ولی چون برای ابن سكّيت هيچ بهانه اي نداشتند. سعي در مخفي نگه داشتن ارزش علمي آثارش داشته اند.

ولي همين آثار اندكي كه از ابن سكّيت  به جاي مانده اند ، گوياي اين واقعيت هستند كه هيچ گاه خورشيد زير ابر نمي ماند و اين آثار ابن سكّيت را عالمي بزرگ در علوم زمان خويش معرفي مي كنند.و اين خواسته ي خداي بزرگ است كه در قرآن مي فرمايد« يرفع الله الذين ءامنوا منكم و الذين اوتوا العلم درجات … (سوره ي مجادله آيه ي 11) » و اين بدان معناست كه خداوند خود مقام و منزلت علمي و ادبي وي را بلند مرتبه و عالي قرار داد به خاطرحقانيت وي و دفاع جانانه اش از اهل بيت عليهم السلام.

همان گونه كه بيان شد ، مهم ترين چيزي كه براي ما مسلمانان و به ويژه تشيّع ارزش دارد ، وجود شخصيت هايي است كه مانند ابويوسف يعقوب بن اسحاق سكّيت   در مقابل نا حق سر فرود نياوردند و با عزت و سربلندي و ولايت پذيري تمام در برابر دستگاه جور و ستم بني عباس عمر جاودان يافتند،  و تعدادشان كم نيست . زيرا الگوي آنان مولا و مقتدايشان امام حسين (ع) هم در برابر ظلم و ستم ايستاد

 وبا اين كه مي دانست با وجود ياران اندكي كه دارد شهيد مي شود ، شهادت را به جان خريد و نواي     « هل من ناصر ينصرني » ايشان در تاريخ طنين انداز شد. و تا هميشه ايّام به ما آموخت كه زندگي با ذلت ارزشي ندارد و مرگ با عزّت بسيار با ارزش تر از آن است.

دانشمندان بزرگوار شيعه با وجود زندگي سراسر علم و دانش اندوزي شان و با وجود اينكه زندگي و حيات آن ها به تربيت شاگردان بزرگي چون خودشان مي انجاميد. وبا وجودشان نهال دين هرروز پربارتر مي شد ، ولي به پيروي از اهل بيت(ع) و امامان عصر خويش مانند اصحاب و ياران امام حسين(ع) در كربلا ء ، با خون خويش درخت نوپاي اسلام را آبياري نمودند.

يكي از اين جان بركفان و سربداران ولايت، يعقوب بن اسحاق سكّيت بود كه نزد دو امام بزرگوار شيعه ابو جعفر حضرت امام جواد(ع) و حضرت ابوالحسن امام هادي (ع) بسيار مقرّب بود ، و از ياران نزديك ايشان بودند .و در زمان ستمكارترين خليفه هاي عباسي، به كسب معرفت از اين ائمه بزرگوار و انتشار فرهنگ شيعه و دفاع از حقانيت آن پرداخت.

ابن سكّيت به رسم آن زمان وبه دستورائمه زمان خويش تقيه مي نمود، ولي عشق و ارادت به مكتب اهل بيت (ع) و ولايت آنچنان در وجود ايشان بود كه هيچ گاه نمي توانست جايگاه رفیع امير المؤمنين     علي (ع) و فرزندان بزرگوارش را از ياد ببرد و با وجود موقعيت وي‍ژه اي كه در دربار متوكل داشت ولي ديگر تاب و تحمل نياورد وبا به خطر انداختن جان خويش سخن  حق را به زبان آورد كه در تمامي كتاب هاي تاريخ نوشته شدو اراده و محبت ايشان به اهل بيت به همگان آشكار شد . ومانند ديگر اصحاب بزرگوار ائمه جان خويش را حداقل چيزي مي دانست ، كه در راستاي آشكار شدن حق و نابودي باطل از دست بدهد .

ابن سكّيت همواره در زندگي اش علي (ع) را مي ديد و عشق پنهان او و فرزندانش را در سينه داشت و در حقيقت او را بايديك معلم مکتب ولایت و به قول جناب استاد دكتر شكيب انصاري در مقاله اي كه در كنگره ابن سكّيت[1]بيان داشت ابن سكّيت را بايد شهيد محبّت اهل بيت ناميد.

او كه در بهترين شرايط آن زمان زندگي مي كرد ، سخت ترين راه را انتخاب كرد تا عشق و ارادت خود را به مكتب اهل بيت (ع) و ولايت ثابت نمايد و زنگ هشداري براي آنان كه در خواب غفلت بودند باشند. البته به گواه تاريخ اين شخصيت هاي بزرگوار هر چند جان خويش را از دست مي دهند. ولي براي ادامه ي حيات دين شان و آشكار شدن حقايق در تاريخ جاودانه مي شوند.  و تا ساليان سال درباره ي آن ها سخن ها  گفته مي شود ويادشان همواره ياد آور حقانيت مكتب ولايت و اهل بيت (ع)        مي باشد.ابن سكّيت علاوه برآنچه گفته شد ، از پيشگامان نهضت گردآوري ديوان ها و آثار پراكنده ي بسياري از شاعران كهن ، از جمله ي آنان : امرؤالقيس، زهيربن ابي سلمي ، نابغه ذبياني ، اعشي، عنترة بن

 شداد ، طرفة بن عبد و عمروبن كلثوم؛كه از ذخاير گران بهاي ادبيات عرب محسوب مي شوند. و بيشتر    آن ها از اصحاب معلقات بودند.در فهرست ابن نديم 30 شاعر قديم را يادآور شده كه ديوان هايشان را ابن سكّيت گردآوري كرده و يا آن ها را شرح نموده است.[2]

اين اديب گرانقدر، علاوه بر گردآوري آثار به شرح و تفسير برخي از آن ها نيز مي پرداخت ، كمتر ديواني را مي توان يافت كه ابن سكّيت  آن را روايت (شفاهي يا كتبي) يا شرح و تفسير نكرده باشد.

اين دانشمند بزرگ شيعه تمامي ذخاير گران بهاي يادشده را از خطر نابودي نجات داد و بدين وسيله ادبيات عرب را تا قرن ها وام دار خويش ساخت.  بي ترديد ابن سكّيت ، در مقايسه با همگنانش ، در اين عرصه از بيشترين سهم برخوردار است.[3]

ابن سكّيت و بزرگاني چون دِعبل خزاعي ، حسين بن سعيد اهوازي و علي بن مهزيار وظيفه ي علمي، ديني و جاني خود را براي حفظ ارزش هاي والاي دين اسلام و مكتب راستين اهل بيت عليهم السلام  ادا نمودند.

الف – طرح مسأله

  • ابن سكّيت كه بود ؟
  • آثار ادبي و لغوي و نحوي ابن سكّيت
  • دورق در كجا واقع شده ؟
  • چرا ابن سكّيت به دربار متوكل خليفه ي مغرور عباسي رفت ؟
  • ارتباط ابن سكّيت با ائمه ي زمان خويش چگونه بود.
  • علت شهادت ابن سكّيت چه بود؟

 

ب- ضرورت بحث

  • ناشناخته بودن اين دانشمند بزرگ شيعه ( ابن سكّيت دورقي اهوازي ) در ميان شيعيان و دوستداران اهل بيت (ع)
  • شناخت بيشتر از زندگي و آثار ابن سكّيت ، كه اين دانشمند بزرگوار ، جان خويش را فداي محبّت مولاي متقيان علي (ع) و فرزندان بزرگوارش كه همان اهل بيت پيامبر (ص) هستند، نمود.
  • بررسي دلايل شهادت ابن سكّيت به دست متوكل عباسي

 

ج- روش تحقيق

  • روش تحقيق اينجانب در اين پايان نامه ، توصيفي و تحليلي مي باشد و هم چنين استفاده از منابع كتابخانه اي از قبيل كتب تاريخي ادبيات عربي به زبان هاي فارسي و عربي و استفاده از سايت هاي اينترنتي كه در منابع پاياني آخر پايان نامه به تفصيل بيان شده است.

تعداد صفحه : 119

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :