متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته :شیمی

گرایش :شیمی­ کاربردی

عنوان : بررسی حذف مواد آلی رنگزا در مقادیر کم از آبهای آلوده شده طی فرایندهای اکسایش پیشرفته در حضور نور خورشید و نور فرابنفش با بهره گرفتن از فتو­راکتور­های متمرکز کننده

دانشگاه زنجان

دانشکده علوم

 گروه شیمی

پایان نامه جهت دریافت درجه کارشناسی ارشد

در رشته شیمی­ کاربردی

 

بررسی حذف مواد آلی رنگزا در مقادیر کم از آبهای آلوده شده طی فرایندهای اکسایش پیشرفته در حضور نور خورشید و نور فرابنفش با بهره گرفتن از فتو­راکتور­های متمرکز کننده

 

استاد­ راهنما

دکتر محمدحسین رسولی‌فرد

 

استاد مشاور

آقای رحمت­اله پورعطا

 

مهرماه1392

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

در پروژه حاضر به مطالعه­ی تخریب مواد آلی رنگزای راکتیو آبی 19 و قرمز مستقیم 23 از محلول آبی که به عنوان مواد آلی رنگزا کاربرد وسیعی در صنایع نساجی دارد، از طریق فرآیندهای اکسایش پیشرفته، توسط فرآیند­های  (UV-C; 30 W) /S2O82-  UV ، /S2O82-  solar همین­طور فرآیند فتواکاتالیزوری در حضور نانو ذرات تیتانیم دی اکسید و نانو ذرات مغناطیسی مگنتیت تثبیت شده بر روی  لوله­های شیشه­ای در حضور فتوراکتور­های متمرکز کننده­ی نور خورشید و فرابنفش و بررسی مجموعه­ای از متغیرها­ی موثر بر ميزان حذف از قبيل غلظت S2O82، غلظت رنگزا (RB19) و (DR23) وpH، پرداخته شده است. نور ماورای بنفش و نور خورشید در نقش منابع تحريک موجب تبدیل یون پراکسی­دی­سولفات به رادیکال سولفات (SO4−•) می­شود که به عنوان یک اکسنده قوی­تر از پراکسی­دی­سولفات باعث افزايش اکسایش آلاینده­ها و تخريب آن­ها مي­شود. همچنین حضور فتو­راکتور سهمی­وار باعث تمرکز بیشتر تابش دریافتی می­گردد و افزایش سرعت واکنش را در پی دارد. تغییرات طیف­های جذبی محلول­های رنگزای راکتیو آبی 19 و قرمز مستقیم 23 در طی فرآیند­های فتواکسیداسیون و فتوکاتالیزوری نشان دادند که پیک جذبی در طول موج ماکزیمم 593 و507 نانومتر به شدت کاهش مي­يابند که دلالت بر تخریب سریع رنگزاهای موجود دارد. نتایج کار حاضر نشان داد که فرآیند اکسایش با بهره گرفتن از پراکسی­دی­سولفات فعال شده با نور ماورای بنفش و نور­خورشید و همین­طور کاربرد نانو ذرات دی­اکسید­تیتانیم و نانو ذرات مغناطیسی مگنتیت تثبیت شده بر روی لوله­ی شیشه­ای تعبیه شده در مسیر کانونی فتوراکتور متمرکز کننده­ی سهمی­وار می­تواند انتخاب کارآمدی برای تصفیه پساب­های حاصل از صنایع نساجی باشد.

کلمات کلیدی: فرايند اکسيداسيون پیشرفته، نور ماورای بنفش، فتو­راکتور متمرکزکننده­ی سهمی­وار، نانو ذرات مغناطیسی مگنتیت، دي اکسيد تيتانيم، فناوری نانو، تصفیه پساب

امام علی(ع) فرمودند: شریف ترین نوشیدنی آب است

مقدمه

آب از دیر باز و از بدو پیدایش حیات نقش اساسی در ادامه زندگی و طبیعتا موجودیت انسان ایفا کرده است. در طول تاریخ آب عامل مهمی در شکل دادن به روش زندگی بشر و توسعه تکنولوژی، زبان و فرهنگ بوده است. انسان به طرق مختلف با انجام فعالیت­های کشاورزی و صنعتی و…. این نعمت الهی را آلوده می­نماید و با گذشت زمان مخازن آب سالم و گوارا به تدریج آلوده شده و شاهد تنزل کیفیت آب به­خصوص منابع محدود آب شیرین است. دانشمندان در قرن بيستم با مطالعه عمليات تصفيه آب و فاضلاب و مشاهده كمبود روش­هاي رايج درصدد ابداع روش­هاي نوين تصفيه به منظور افزايش بازدهي روش­هاي قبلي و حذف آلاينده‌­هايي كه با روش­هاي سنتي قابل حذف نبودند، بر آمدند.

ابداع و استفاده از روش­هاي اکسايش پيشرفته تحول عظيمي را در حذف آلاينده‌هاي محيط زيست بوجود آورده است، چنانچه فعاليت­هاي علمي و صنعتي انجام شده در اين زمينه و تلاش براي كارآمدتر كردن اين روش بيانگر اين موضوع خواهد بود و مطالعه در مورد استفاده از اين فرآيندها مي­تواند گامي موثر در اين نوآوري­ها باشد.

آب

آب مهم­ترين منبع طبيعي در جهان است به طوريكه بدون آن حيات نمي‌تواند وجود داشته باشد و اكثر صنايع نيز قادر به ادامه كار نيستند، با توجه به اينكه وجود منابع مطمئن و ايمن آب، از شرايط ضروري تشكيل يك جامعه پايدار است، آب به عنوان يك منبع طبيعي، نيازمند مديريت و نگهداري دقيق مي‌باشد كه بايد در سطح جهاني به رسميت شناخته شود با وجود اينكه طبيعت، در اغلب موارد قابليت زيادي براي جبران لطمات زيست محيطي دارد اما افزايش نياز به منابع آب اين ضرورت را پيش مي‌آورد كه با به كارگيري علوم مربوطه، در چرخه آب، از كيفيت و كميت آن نگهداري و مراقبت گردد.

عمليات تصفيه و آماده‌سازي در مورد آب بستگي به محل مصرف آن دارد. بعلاوه امروزه، تصفيه پساب حاصل شده در صنعت يكي از موضوعات قابل توجه زيست محيطي به شمار مي­رود. مناسب­ترين پساب در هر صنعت آن است كه هزينه تصفيه آن كمتر از مخارج آثار عواقب زيان­بخش ناخالصي‌های آن باشد [1].

به نظر مي‌رسد كه تقسيم پساب­ها بر اساس منشأ تولید، ممكن است كمك موثري در جهت تقسيم‌بندي آن­ها باشد كه داراي ماهيت متفاوتي هستند. تقسيم‌بندي مزبور را می­توان به این صورت ارائه نمود  فاضلاب­هاي خانگي، فاضلاب­هاي شهري (مجموع فاضلاب­هاي خانگي، تجاري و توليدي­ها)، فاضلاب­هاي سطحي، فاضلاب­هاي صنعتي، مخلوط فاضلاب­ها، آب­هاي خنك كننده، آب­هاي آلوده معادن و شيرابه‌هاي محل­هاي دفن زباله[2].

آلودگی آب

تمام آبهاي طبيعي حاوي انواع آلودگي‌هايي هستند كه از فرآيندهاي فرسايش، شستشو و هوا­زدگي ناشي مي‌شوند. به اين آلودگي‌هاي طبيعي، آلاينده‌هاي ديگري كه ناشي از تخليه فاضلابهاي خانگي و صنعتي است نیز اضافه مي‌گردد. آلاينده‌هاي آب انواع مختلفي دارند: آلاينده‌هاي غيرمقاوم[1] شامل اکثر مواد آلي، بعضي مواد معدني و برخي ميكرو­ارگانيسم ها هستند كه توسط فرآيندهاي خودپالايي طبيعي تجزيه مي‌شوند بطوريكه غلظت آنها با زمان كاهش مي‌يابد. سرعت تجزيه اين مواد تابعي از نوع آلاينده، كيفيت آب پذيرنده، دما و ديگر عوامل زيست محيطي است. بسياري از مواد معدني و برخي از مواد آلي تحت تأثير فرآيندهاي تصفيه طبيعي قرار نمي‌گيرند، بطوريكه غلظت اين آلاينده‌هاي مقاوم[2] تنها با رقيق شدن كاهش مي‌يابد]3[. علاوه بر طبقه بندي آلاينده‌ها به مقاوم و غيرمقاوم، خصوصيات زير نيز بايد در مورد انواع آلاينده‌ها در نظر گرفته شود:

1- مواد سمي كه مانع فعاليتهاي بيولوژيكي در آب مي‌شوند. منشاء اين مواد از پساب هاي صنعتي است و شامل موارد زير مي‌باشد:

فلزات سنگين موجود در پساب واحدهاي آبكاري، آفت كش‌ها و حشره‌كش‌ها، پساب كارخانجات نساجي، صنايع رنگرزي و غيره.

2- موادي كه بر مقدار اكسيژن آب اثر مي‌گذارند:

الف- موادي كه اكسيژن آب را مصرف مي‌كنند: شامل مواد آلي كه به صورت بيوشيميايي اكسيد مي‌شوند و يا مواد معدني احياء كننده.

ب- موادي كه در فصل مشترك هوا- آب مانع انتقال اكسيژن  مي‌شوند. به عنوان نمونه روغنها، شوينده‌ها و انواع رنگها مي‌توانند با تشكيل لايه‌اي بر روي آب، سرعت انتقال اكسيژن را كاهش دهند و تأثير مواد مصرف كننده­ی اكسيژن را تشديد نمايند.

ج- آلودگي حرارتي: غلظت اكسيژن محلول در آب با افزايش دما كاهش مي‌يابد.

3- مواد معلق يا جامدات حل شده در غلظت هاي بالا باعث بروز مشكلاتي مي‌شوند. به عنوان مثال، خاك رس با كشيدن پوششي بر بستر جريان از رشد خوراك ماهي ها جلوگيري مي‌كند ] 6-4[.

تعداد صفحه : 158

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

:        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :